Auto-Created-3
16 Nisan 2023 ( 60 izlenme )
Reklamlar

IMF, ABD'nin büyüme olasılıklarını düşürdü

IMF'den oluşturulan açıklamada, ABD ekonomisine dair 4. madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin lider belirtileri paylaşıldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ekonomisinin bu seneye dair büyüme beklentisini yüzde 3,7'den yüzde 2,9'a ve 2023 amacıyla tahminini yüzde 2,3'ten yüzde 1,7'ye indirdi.

ABD ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Kovid19) şokundan kuvvetli bir toparlanma kaydettiği belirti edilen açıklamada, son derece elastik bir ekonominin avantajlarıyla beraber aynısı görülmemiş siyaset teşvikinin olumlu etkisi bulunduğu aktarıldı.
Açıklamada, tedarik zinciri engellerinin beklenenden daha kalıcı bulunduğuna işaret edilerek, Rusya'nın Ukrayna'ya hücumu ve Çin'in Kovid19 salgınına karşı aldığı karantina önlemlerinin yeni endişelere sebep bulunduğu kaydedildi.

"Resesyondan kıl payı kurtulmasını bekliyoruz"
Enflasyondaki geniş tabanlı yükselişin hem ABD hem de küresel ekonomi amacıyla sistemik tehlikeler meydana getiren bir gerçeklik durumuna geldiği belirti edilen açıklamada, on seneden çok süredir hedefin altında seyreden enflasyonun sonrasında çoğalan enerji fiyatları ve devam eden küresel arz kesintilerinin enflasyonda mühim bir süratlenmeye yol açtığı ifade edildi.

Açıklamada, bir resesyona sebep olmadan ücret ve fiyat yükselişini süratle yavaşlatmanın siyaset evvelliği olması gerektiği vurgulandı.

IMF'nin açıklamasında, "ABD ekonomisinin 20222023'te yavaşlamasını fakat resesyondan kıl payı kurtulmasını bekliyoruz." değerlendirmesi yer aldı.

ABD ekonomisinin bu sene yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği belirti edilen açıklamada, ülke ekonomisinin gelecek sene yüzde 1,7, 2024'te 0,8, 2025'te yüzde 1,7 ve 2026'da yüzde 2,1 büyümesinin öngörüldüğü bildirildi.

IMF, Nisan'da duyurduğu Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda, ABD ekonomisinin 2022'de yüzde 3,7 ve 2023'te yüzde 2,3 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

Enflasyon ön görülerine de yer verdiği açıklamada, ABD'de enflasyonun bu sene yüzde 5,4, 2023'te yüzde 2, 2024'te yüzde 1,8, 2025'te yüzde 1,8 ve 2026'da yüzde 1,9 olmasının beklendiği aktarıldı.

"Hızlı toparlanmanın yan etkisi oldu"
IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ABD'nin 4. madde konsültasyonuna dair düzenlenen basın toplantısında, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kovid19 krizi esnasında ABD'de sağlanan aynısı görülmemiş mali ve maddi desteğin olumlu etkisine işaret eden Georgieva, bunların olumlu sonuçlarının küresel ekonomideki toparlanmayı da desteklediğine ilgi çekti.

Georgieva, "Ancak süratli toparlanmanın istenmeyen yan etkisi oldu. En mühimsi, ücret ve fiyat enflasyonunda mühim bir süratlenme oldu. Bu baskılar bundan sonra geniş tabanlı ve enerji ile besin fiyatlarındaki artışların çok ötesine geçiyor." dedi.

"Fed doğru yolda"
Georgieva, enflasyonla mücadelenin ABD yönetiminin birinci evvelliği bulunduğunu belirterek, Yellen ve Powell ile yaptığı görüşmelerin enflasyonu düşürme taahhütleri konusu ile ilgili hiçbir şüpheye yer bırakmadığını aktardı.

Enflasyona karşı Fed'in çok daha sıkı bir siyaset duruşu izleme niyetinin sinyalini sunarak reaksiyon verdiğini hatırlatan Georgieva, "Fed'in işaret ettiği siyaset faizi seyrinin, federal fon oranını süratle yüzde 3,5 ila 4'e çıkarmanın, enflasyonu düşürmek amacıyla doğru siyaset bulunduğuna inanıyoruz." dedi. Georgieva, Fed'in bilançosunu küçültme kararını da desteklediklerini ifade etti.
Fed Başkanı Georgieva, "Fed'in enflasyonu azaltmada etkili olacağından, bilgilere bağlı kalacağından ve koşullar değiştikçe siyasetin nereye gideceğini açıkça bildireceğinden eminiz. Bu yalnızca ABD amacıyla değil, dünya ekonomisi amacıyla da mühim." diye konuştu.

"Beş senedir oluşturulan tarifelerin geri alınması yararlı olacaktır"
Amerikan ekonomisinde resesyon endişelerinin altını çizen Georgieva, "ABD'nin resesyondan kurtulması amacıyla dar bir alan bulunduğunun bilincindeyiz. Mevcut durumun belirsizliğini de kabul etmeliyiz."

Georgieva, ekonominin salgından toparlanmaya ve Rusya'nın Ukrayna'ya hücumu ile Çin'deki karantina önlemleri gibi mühim şokların ekonomiyi sarsmaya devam ettiğini anlattı.
ABD yönetiminin istihdam yaratmaya, arzı artırmaya ve yoksulları desteklemeye yardımcı olacak vergi, harcama ve göçmenlik siyasetsındaki farkılıkları savunmaya devam etmesi gerekliliğini düşündüklerini kaydeden Georgieva, yönetimin siyaset hedefleri arasında düşük karbon ekonomisine süratli bir geçişi basitleştirecek mühim siyasetlerin de yer aldığını ve bu yasaların bir an evvel onaylanmasını umduklarını ifade etti.

Georgieva, görüşmeleri esnasında ABD'li yetkililerin açık, şeffaf ve kurallara dayalı bir uluslararası ticaret sistemine olan bağlılıklarını bildirdiklerini belirterek, "Bu bağlamda, bilhassa enflasyonun yüksek bulunduğu ve tedarik zincirlerinin gergin bulunduğu bir dönemde, son 5 senede uygulamaya konan tarifelerin geri alınmasının açık yararlarını görebiliyoruz." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aldığı paket çekirdeğin içinden sigara izmariti çıktı Kamu işçisinin zam pazarlığında taban ücretler ve zamlar gündemde Bu Borcunuz Varsa Bekleyin Ödemeyin Detaylar >>> Memurlar ve emekli memurlar için toplu iş sözleşmesi başlıyor!