Auto-Created-3
06 Aralık 2023 ( 37 izlenme )
Reklamlar

Sözde ambargo var! Rusya'nın Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı rekor kırdı

Ukrayna ile yaşanan savaş nedeniyle Batı'nın Rusya'ya uyguladığı ambargoya rağmen, kasım ayında Rusya'nın Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı rekor seviyeye ulaştı. Rusya, kasım ayında Avrupa'ya 1,75 milyon ton LNG ihraç etti. Bu miktar, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayda geçti. Önceki rekor, Aralık 2022'de 1,73 milyon ton LNG ihracatıyla kırılmıştı.

Rus LNG ihracatının en fazla yapıldığı ülkeler arasında Fransa ve Belçika öne çıkıyor. Rusya, Yamal Yarımadası'ndan bu ülkelere yoğun bir LNG ihracatı gerçekleştirdi. Kasım ayında Rus LNG'sinin küresel pazarlara toplam sevkiyatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,3 artışla 2 milyon 914 bin tona ulaştı.

Ancak aynı dönemde Rus LNG'si Çin'e yapılan ihracatta düşüş gösterdi. Bu düşüş, bir önceki aydaki 0,8 milyon tonluk teslimattan 0,1 milyon tona geriledi.

Bağımsız enerji uzmanı Aleksandr Sobk, Yamal'dan bölgeye ulaşım maliyetlerinin önemli ölçüde azalması nedeniyle Avrupa pazarının daha cazip hale geldiğini belirtti. Sobko, Çinli bir şirketin Rusya'dan aldığı Yamal LNG'nin bir kısmını daha karlı pazarlara yönlendirdiğini ve bu eksikliği Çin pazarı için başka kaynaklardan karşıladığını ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

S&P'den ezber bozan Türkiye raporu! Ekonomide taşlar yerine oturuyor Avukatlık stajına için oluşturulan yönetmelik yürürlükte Avrupa Merkez Bankası (ECB) en önemli üç faiz oranını 25 baz puan artırdı Tarım ve Orman Bakanlığı Yüzlerce Personel Alacak! İşte Kadrolar...