Auto-Created-3
28 Mart 2023 ( 112 izlenme )
Reklamlar

Türk Lirası'nda yeni dönem! Sahte paralar telefon uygulaması üzerinden kontrol edilebilecek

Türk Lirası yeni bir dönem başlıyor! Sahte paralar telefon uygulaması aracılığıyla doğrulanabilecek

Yeni nesil yüksek güvenlikli bandrolleri piyasaya sürmeye hazırlanan Darphane, bu sayede tüketicileri sahte paradan koruyacak. Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem sayesinde telefon uygulaması üzerinden sahte para tespit edilebiliyor. Halihazırda bir yıl içinde Türkiye'de yurt dışından güvenlik mürekkebi ve bandrol kağıdı üretimine başlanması planlanmaktadır.

Türk mühendislerin geliştirdiği sistemle 14 yıl aradan sonra bandrol tasarımı değişti. 600 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirilen İzmir Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrika, Avrupa'nın en büyük bandrol üretim fabrikası. Gelişen teknoloji sayesinde yeni neslin sahte bandrolları çıplak gözle görülebilecek. Eylül ayında hayata geçmesi planlanan mobil uygulama sayesinde tüketici bandrolünü rahatlıkla kontrol edebilecek.

"TÜM GÜVENLİK ÖNLEMLERİ DONATILMIŞTIR"
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, yeni nesil bandrollerin yapacağı katkılarla ilgili olarak, “Zamanın şartlarında 14 yıl önce iyi bir sistem başladı ama teknoloji sürekli ilerliyor, gelişiyor ve koşullar değişiyor. Bandrollerle ilgili neredeyse tüm güvenlik önlemlerinin şifresi çözüldü. Yeni nesil bandroller ile bir çok riski önleyebileceğiz. Hileli işlemleri önlüyoruz. Kaçak ürünler nedeniyle oluşan vergi kayıplarını önlüyoruz. Yeni nesil bandroller sayesinde meşru üreticilerin elini kolunu bağlayarak pazar payını artırıyoruz” dedi.

BİR YIL İÇİNDE ÜRETİM BAŞLAYACAK
Berfin Çipa'ya konuşan Şahin, fabrikanın yeni teknolojilere uyum sağlama esnekliği ile kurulduğunu ve gelişmeye devam ettiğini belirterek, "Mühendislerimiz fabrika içinde yazılım geliştirdiler. İnovasyona uyarlanabilecek teknolojiyi kurduk. Şu anda sadece üretimde kullandığımız mürekkep ve bandrol kağıtları yurt dışından geliyor. Bir yıl içinde ülkemizde güvenli mürekkep ve bantdrol kağıdı üretimine başlamayı planlıyoruz” dedi.

UYGULAMA İLE SAHTE PARA TESPİT OLABİLİR
Değişen sistemle birlikte Türkiye bandrolde para teknolojisini kullanan ilk ülke oldu. DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji A.Ş. Proje ve Mühendislik Direktörü Melek Karagöz yeni teknolojiyi şöyle açıklıyor: “Güvenlik mürekkeplerinin farklı güvenlik katmanları var. Hepsini farklı seviyelerde kullanabiliriz. Para teknolojisini kopyalamak daha zordur, neredeyse imkansızdır. Teknolojinin adaptasyonu sayesinde.” Bandrollere yatırılan paralar, bandrol üzerindeki etki değişikliği ile tüketiciler bandrolu kontrol edebilecek “Tüketici, Eylül ayında piyasaya sürülecek olan akıllı telefon uygulaması ile bandrolün doğruluğunu kontrol edebilecek ” dedi.

"SAHTE PARAYA KARŞI SÜREKLİ GELİŞİM İÇİNDEYİZ"
Sürekli gelişen ve sahteciliğe karşı yaşayan bir sistem kurduklarını anlatan Karagöz, "Arkasında görünmeyen devasa bir araştırma geliştirme çalışması var. Sahteciliğe karşı sürekli bir gelişim içindeyiz. Pazara giren her sahte ürün Darphane tarafından derecelendirilir. "Yarattığımız gizli güvenlik özellikleri ve özelleştirilebilir özellikler sayesinde bunların hepsinin üstesinden geleceğiz" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Asgari ücret pazarlığında alt sınır krizi! Dün 14.025 lirayı işaret eden Türk-İş Başkanı bugün ağız değiştirdi Fasulye hasadında çalışan tarım işçileri isyanda! Merkez bankası rezervleri bir haftada 3,9 milyar dolar eridi Dolar/TL değer kazancıyla başladı