Auto-Created-3
10 Mayıs 2023 ( 112 izlenme )
Reklamlar

Kamu Sektörü Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü bugün imzalandı

Ülkede 700 binden fazla kamu çalışanının mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan Kamu Sektörü Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü bugün imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu sektörü çalışanlarına sosyal güvenlik primleri dahil yüzde 45 zam yapılacağını açıkladı. Kamu çalışanları için en düşük ücret 15 bin liraya çıkarıldı.

Kamu çalışanlarına zam zammının açıklandığı toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRKİŞ Başkanı Ergün Atalay ve Hakİş Başkanı Mahmut Arslan, bölüm katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KİMSEYİ ENFLASYON İÇİN PARÇALAMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede yaptığı açıklamalar şöyle:

“Vicdanımı ve değerlerimi ihmal etmeden, ülkemin çıkarlarını ihmal etmeden, hesap verebilirliği aşan dürüst bir değerlendirme yapmak istedim. Sonuç olarak, bana gönderilen bilgileri aşmaya çalıştım. 

Bugün için hazırlıklarımızı yaptık, 20232024 döneminde 700 bin çalışma arkadaşımızın alacağı ücretlerin çerçevesini belirleyen kamu toplu sözleşmelerinin imza töreninde milletimizin yanındayız.

6 Şubat depreminde canla başla çalışan madencilerimize, toprak sahiplerimize, demiryolu işçilerimize, elektrikçilerimize ve sağlık görevlilerimize şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Bugün imzalanacak protokol, kamu çalışanlarımızın taban ücretlerini, diğer özlük ve yan haklarını belirleyecek. Sosyal güvenlik primleri dahil ücretlere yüzde 45 zam yapıyoruz. Bu nedenle kamu çalışanları için asgari ücreti 15 bin TL'ye çıkarıyoruz. Bu sözleşme ile yüzde 4 ve yüzde 6 ikramiye uygulamasını hayata geçiriyoruz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sözde ambargo var! Rusya'nın Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı rekor kırdı Orta vadeli programın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Türkiye ile küresel gıda enflasyonu makası rekor seviyeye ulaştı Türkiye'deki İlk Uzay Yolcuları Belli Oldu