Anasayfa
26 Mart 2024 ( 18 izlenme )
Reklamlar

Çikolataseverlere kötü haber! Kakao fiyatlarında tarihi rekor

New York Ticaret Borsası'nda mayıs vadeli kakaonun ton başına fiyatı, bugün yaklaşık %4,6 artarak 10 bin 75 dolara yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fildişi Sahili ve Gana'daki büyük kakao fabrikalarının tohum maliyetlerini karşılayamamaları nedeniyle üretimi kısıtlama veya durdurma kararı alması, kakao fiyatlarının rekor seviyelerde seyretmesine neden oldu.

Dünya kakao arzının yaklaşık %45'ini sağlayan en büyük kakao üreticisi Fildişi Sahili'nde hasadın önemli ölçüde azalması bekleniyor. Bu durum, küresel kakao piyasasında dengelerin değişmesine neden olabilir.

Diğer kakao üreticisi ülkeler olan Nijerya ve Gana'da da verim beklentileri düşük. Sıcaklık ve kuraklık gibi faktörler, kakao çekirdeklerinin gelişimini olumsuz etkileyerek nisan ayında başlayacak ara hasadın geçen yıla göre daha düşük seviyede olmasına neden olabilir. Bu durum, kakao fiyatlarının daha da yükselmesine katkıda bulunabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD'de enflasyon Ekim'de yüzde 7,7 ile beklentilerin altında kaldı! Verilere göre dolar yüzde 1 değer kaybetti Kasım ayında rekor promosyon geliyor! En yüksek teklifi veren banka ise ilk yorumda 3600 ek gösterge kararı sonrası emekli olmak isteyenlere uyarı: İkramiyeden yararlanmak için 15 Ocak'ı bekleyin Her Gün Aç Karnına Karbonatlı Su İçtiğinizde Bunlar Olur!