Auto-Created-3
15 Mart 2024 ( 23 izlenme )
Reklamlar

60 bin mükellef vergi kaçırdı! 47 milyarlık eksik beyanı bakanlık yakaladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), geçen yıl incelediği 60 bin 242 mükellefin farklı vergi türlerinde toplamda 47 milyar liralık vergi matrahını eksik beyan ettiğini tespit etti. İncelenen mükellefler için vergi alacağı 17 milyar 452 milyon 475 bin 513 lira olarak hesaplandı. Kesilmesi önerilen ceza tutarı ise 37 milyar 220 milyon 156 bin 577 lira oldu.

Bakanlık verilerine göre, Vergi Denetim Kurulu tarafından gerçekleştirilen vergi incelemesi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 84,4 artarak 236 bin 797'ye yükseldi. İncelemelerin büyük bir kısmı belirli vergi türleri ya da vergileme dönemlerine odaklanırken, tam inceleme işlemleri de 40 bin 998'i buldu.

VDK bünyesinde yapılan vergi incelemeleri sonucunda, farklı vergi türlerinde eksik beyan edilen vergi matrahı 60 bin 242 mükellefin durumunda tespit edildi. Bu eksik beyanların toplam değeri 47 milyar 47 milyon 75 bin 721 lira olarak belirlendi. En fazla matrah farkı katma değer vergisi (KDV) kategorisinde gözlendi ve bu vergi türünde 18 milyar lirayı aşan bir matrah farkı tespit edildi. Ayrıca, kurumlar vergisi, geçici kurumlar vergisi ve damga vergisi gibi diğer vergi türlerinde de önemli matrah farkları ortaya çıktı.

İncelemeler sonucunda tarh edilen 17,4 milyar liralık vergi tutarının büyük bir kısmı KDV, kurumlar vergisi, özel tüketim vergisi (ÖTV) ve geçici kurumlar vergisi gibi vergi kalemlerinden oluştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Nebati: "Güvenin perçinlenmesini bekliyoruz" Asgari ücret için "bizim kırmızı çizgimiz" şeklinde verdiği rakam sonrası tepki çeken Ergün Atalay dan yanıt gecikmedi. "İşçilerimiz rahat olsun" TOGG'un satış fiyatı ne kadar olacak? Canlı yayında aracın detayları anlatılırken, fiyatı ile ilgili ipucu da verildi. Bakaya kalanların bedelli askerlik ücretleri ne olacak?