Auto-Created-3
04 Şubat 2024 ( 75 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından boşalan koltuğa, halihazırda Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Fatih Karahan atanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan atama kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Erkan'ın istifasının ardından yapılan atama ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yeni başkanı olan Fatih Karahan'ın özgeçmişi de detaylı bir şekilde paylaşılmıştır. 1982 yılında Eskişehir'de doğan Karahan, Boğaziçi Üniversitesi'nde Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuştur. Ayrıca, Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Fatih Karahan, çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlamış, çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2022 yılına kadar bu kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev almıştır. Daha sonra Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başlayan Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştır.

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre, Erkan'ın görevinden alındığı ifadesi yer almasına rağmen, Erkan'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, istifa ettiğini belirtmişti. Yeni başkan Fatih Karahan'a ve ekibine başarılar dilerken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, istifanın ardından yaptığı açıklamada güçlü iş birliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefine devam edeceklerini ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İbrahim Yumaklı, kırsal kalkınma desteğini açıkladı Yargıtay'dan fazla mesai ücreti emsali: En yüksek banka faizi ile ödenmeli Çalışan Annelerin Hakları Neler? TCMB, Bir şirkete faaliyet izni verirken diğerine iptal kararı verdi