Auto-Created-3
18 Ekim 2023 ( 44 izlenme )
Reklamlar

Türk enerji şirketi, borcunu ödemeyen Afrika ülkesinin elektriğini kesti

GineBissau'nun başkenti Bissau, Türk elektrik tedarik şirketi Karpowership'e olan borç nedeniyle elektriksiz kaldı. Ülkenin Ekonomi Bakanı Suleimane Seidi, bu borç nedeniyle elektriğin kesildiğini açıkladı. Karpowership'e toplam 17 milyon dolar borcu olduğunu söyleyen Bakan Seidi, 15 milyon dolarlık borcun ödenmesine yönelik düzenlemelerin sürdüğünü belirtti ve sorunun 15 gün içinde çözüleceğini taahhüt etti.

Karpowership, yüzen enerji santrallerine sahip dünyanın en büyük enerji operatörlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir ve GineBissau'nun enerji ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Şirket, uzunca süredir ödeme yapılmadığını belirterek yüzen enerji santralinin faaliyetlerini durdurdu.

Bu durum, GineBissau'daki vatandaşlar arasında belirsizlik ve endişeye yol açmıştır. Bissau'daki bazı insanlar, bu elektrik kesintisinin yiyeceklerini çöpe atmalarına neden olduğunu ve bu durumun kendilerine kimin maliyetini ödeyeceğini sormaktadır.

GineBissau, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan ve dünya nüfusunun en yoksul ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Karpowership, Eylül ayında Sierra Leone'nin başkenti Freetown'da da ödenmemiş borç nedeniyle elektrik tedarikini kesmişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Güne düşüşle başlayan altın bin liranın altına düştü! Almanya'da güvenlik personelleri greve gitti, havalimanlarında uçuşlar iptal edildi ABD'de kısa vadeli enflasyon beklentisi yeniden rekor seviyeye yükseldi Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği birbirinden önemli mesajlarda