Auto-Created-3
07 Nisan 2023 ( 62 izlenme )
Reklamlar

Bakan Kurum'dan kira hakkında konuştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan kira fiyatları planlamasına dair açıklama geldi.

Bakan Kurum, "Kira fiyatlarını bir planlama içerisine alacak çalışmayı bir hafta 10 gün içinde tamamlayıp milletimizle paylaşacağız." dedi.

Bakan Kurum, Güngören GençOsman Mahallesindeki kentsel dönüşüm projesi asli atma töreni ardından basın mensuplarının kira artışlarıyla alakalı sorularını yanıtladı.

Kovid19 salgını süreciyle beraber konut ve kiralarda yaşanan fiyat artışlarını yakinen takip ettiklerini açıklayan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Bakan Kurum, yürütülen çalışma kapsamında vatandaşları enflasyona ezdirmeyeceklerini belirterek, şu şekilde konuştu:

"Gerek kira yükselişlerinin takip edilmesi hususunda gerekse bedelleri hususunda çalışmalar yapmaktayız. Yakın vakitte Sayın Cumhurbaşkanımız yapılacak planlamaları milletimizle paylaşacaktır. Mevzuat diyor ki, kira artış seviyesi enflasyon seviyesini geçemez. Kira bedelleri de rayiç bedelleri konutlarda 20'de 1'ini, ticari ünitelerde de 15'te 1'ini geçmeyecek. Bu hususta titiz bir çalışma yürütüyoruz. Kira fiyatlarını bir planlama altına alacak çalışmayı bir hafta 10 gün içinde tamamlayıp milletimizle paylaşacağız."

Kimse mağdur olmayacak
Fahiş kira artışlarıyla alakalı uygulanacak cezai yaptırımlar ve kira ücretlerinin yine düşürülmesine dair yöneltilen soruyu da yanıtlayan Kurum, fırsatçılığa müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Bakan Kurum, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Biz ne fırsatçılığa ne stokçuluğa izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Burada hali bir fırsat görüp de kira artış seviyesinin üstünde artış söz konusu. Bununla alakalı hukuki süreci alakalı bakanlıklarımız esasen takip ediyor. Düzenlemede bunlarla alakalı da çalışacağız. Biz ne konut sahibini ne de kiracıyı mağdur etmeyecek bir planlama yapacağız. Fırsatçılığa da katiyen müsaade etmeyeceğiz. En kısa vakitte çalışma tamamlanacak. Fahiş artışları da birebir takip ediyoruz. Bu artışları yapanlarla ve konut fiyatlarıyla alakalı denetimlerimiz devam ediyor. Vatandaşımız müsterih olsun. Biz sosyal konut yapmaya da devam edeceğiz."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Memur maaşına zam 1 Mayıs'tan önce yapılacak. ABD'de enflasyon Ekim'de yüzde 7,7 ile beklentilerin altında kaldı! Verilere göre dolar yüzde 1 değer kaybetti Enflasyon Amerikalılar için de büyük problem haline geldi Tarihin en büyük illüzyonistlerinden Harry Houdini'yi tanıyan var mı? Efsanenin hayatına birlikte göz atalım...