Auto-Created-3
12 Nisan 2023 ( 77 izlenme )
Reklamlar

ABD senatörünün Erdoğan ile görüşmesinden F16 değerlendirmesi: Destekliyoruz, umarım Türkiye satın alır

ABD senatörünün Erdoğan ile görüşmesinden F16 değerlendirmesi: Destekliyoruz, umarım Türkiye satın alır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta ABD'den F16 satışına ilişkin görüşmeler de yaptı. Bu görüşmelere katılan ABD'li Senatör Lindsey Graham'a F16'ların durumu soruldu. Uygulamada sadece bazı teknik veri sorunları olduğunu belirten Graham, hem Biden yönetiminin hem de satışı desteklediğini belirterek, "Umarım Türkiye F16'ları alır." dedi.

Türkiye ile ABD arasında F16 satışına ilişkin belirsizlik sürüyor. İki ülke bu konuda yoğun bir diplomasi yürütüyor. Son olarak BM Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li senatörlerle yaptığı görüşmenin ardından savaş uçaklarının satışına ilişkin olumlu bir havanın oluştuğunu söyledi.

Gazeteci Razi Canikligil, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'a F16'ların Türkiye'ye satışını da sordu. Senatör Graham, uygulamada sadece bazı teknik veri sorunları olduğunu belirterek, hem Demokrat Parti Biden yönetiminin hem de satışı desteklediğini belirterek, "Umarım Türkiye F16'ları alır." Böylece ABD'de Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti'nin Türkiye'ye F16 satışını desteklediği öğrenildi.
SAVAŞ UÇAKLARINA NE OLDU?
ABD yönetimi, Türkiye'nin Rusya'dan S300 satın almasını gerekçe göstererek Türkiye'yi F35 programından çıkarmıştı. Sonra Türkiye'nin parasını ödediği F35'leri vermedi. Türkiye'de ABD yönetimine yeni bir teklifte bulunarak F16'yı satın almak istediğini belirtti. Ekim 2021'de Türkiye, F16'ların en yeni ve en gelişmiş modeli olan 40 adet Block 70/72'nin yanı sıra mevcut jetleri için piyasa değeri yaklaşık 6 milyar dolar olan 80 yedek kit talep etmişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Temmuz ayında kutusundan çıkana kadar fiyatı en çok yükselen ürün Elma oldu: Üreticide 5 lira, rafta 25 lira Enflasyon rakamlarına göre kira artış oranı yüzde 59,91 oldu. Istranca Ormanları'nda mantar bolluğu! Vatandaşlar kilosunu 150 liradan satıyor Elektrikli araç şarj istasyonlarında ilk lisanslar verildi