Auto-Created-3
08 Mart 2024 ( 34 izlenme )
Reklamlar

Lezita fabrikası'nda çalışan işçiler, toplu iş sözleşmesi nedeniyle grev başlattı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Lezita Fabrikası'nda çalışan Öz Gıda İş Sendikası üyesi işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturmaları beklenirken, fabrika yönetimi bu görüşmelere katılmayı reddettiği için greve başladılar. Fabrikanın önünde toplanan sendika üyeleri, işletmenin girişine "bu iş yerinde grev var" yazılı bir pankart astılar.

Öz Gıda İş Sendikası Basın Sözcüsü İsmail Uğur, fabrika önünde yaptığı açıklamada, Lezita Fabrikası'nda sendika örgütlenerek toplu iş sözleşmesi (TİS) yetkisini aldıklarını ancak fabrika yönetiminin görüşme masasına oturmamayı tercih ettiğini belirtti. Uğur, greve başvurmanın kendileri için kaçınılmaz bir seçenek olduğunu ifade ederek, grevin, işveren TİS masasına oturuncaya kadar süreceğini kaydetti. Ayrıca, şirketin işçilerin iradesini kırmak için yasa dışı yöntemlere başvurduğunu savundu.

Grev sırasında, Lezita Fabrikası'nda çalışan işçilerin yerine Hintli işçilerin transfer edildiği iddiaları ortaya çıktı. Öz Gıdaİş yetkilileri, grevi kırmak amacıyla getirilen Hintli işçilerin Turgutlu'daki bir apartmana yerleştirildiğini tespit etti. Bu iddia, şirket yetkililerince doğrulandı. Grev devam ederken, işçi sendikası ve fabrika yönetimi arasındaki mücadele devam edecek gibi görünüyor.
Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'nin TL ile dış ticaret hacminde artış dikkat çekti. Kısıtlama kapsamındaki ürünlerin ihracatı devam mı ediyor? Bakan Işıkhan: Asgari ücrette henüz rakam belli değil, bu hafta içi açıklayacağız Asgari ücret yılbaşında yüzde 80 mi artacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan heyecanlı konuşma