Auto-Created-3
10 Mart 2023 ( 77 izlenme )
Reklamlar

Dolar/TL'de yine yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı evvel Türk lirası dolara karşı kayıplarını süratlendirdi.

Salı günü 16 civarını aşan Dolar/TL yeni prosedür gününde de yüzde 1 yükselişle 16,30'un üzerini test etti.

Gösterge tahvil faizi yüzde 26,97 düzeyinden prosedür görürken, Türkiye'nin risk primi de 2008 finansal krizinden bu yana gördüğü en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürüyor.

Türk lirası sene başından bu yana dolara karşı en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi durumunda.

SEB AB Gelişen Piyasalar Baş Stratejisti Per Hammarlund, Türk lirası üstünde baskının arttığına işaret ederken, ısrarcı şekilde artan enflasyon, Türkiye’de ve başlıca ticaret ortaklarında büyümenin yavaşladığına dair sinyaller ve 'yanlış yola sapmış' para siyasetine atıfta bulundu.

Monex Europe Ltd. FX Direktörü Simon Harvey de “Bozulan dış finansman pozisyonu, artan enflasyon, enflasyon öngörülerinin daha da bozulması, NATO’daki Batı ülkeleri ile siyasi ayrışma ve Merkez Bankası’nın makro gelişmeleri etkileyecek şekilde siyasetini değiştirememesine” vurgu yaptı.

East Capital Kıdemli Danışmanı Emre Akçakmak ise Türkiye şimdi yalnızca ek enflasyonist etkilerle değil, aynı vakitte Kur Korumalı Mevduat’ın bütçeye etkisi ile uğraşmak mecburiyetinde kalacak” değerlendirmesini yaptı.

Geçen hafta rezervler geriledi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinde geride bıraktığımız hafta sert gerileme izlendi.

TCMB bilgilerine göre 13 Mayıs haftasında brüt rezerv 5,7 milyar dolar düşüşle 101,9 milyar dolara geriledi.

Net rezervlerde de süratli geri çekilme görüldü. Buna göre TCMB'nin net rezervleri geride bıraktığımız hafta 3,5 milyar düşüşle 11,5 milyar dolara geldi. Swap hariç izlendiğinde ise net rezervler eksi 52,2 milyar dolar oldu.

Yapı izinleri 2 sene sonra ilk kez azaldı
Yapı ruhsatı verdiği yapıların yüzölçümü senenin ilk çeyreğinde bir evvelki senenin aynı devresine göre yüzde 21,8 azaldı. Aynı dönemde belediyeler doğrultusunda yapı ruhsatı verdiği yapıların bina adedi yüzde 22,5; daire adedi yüzde 27,9 azaldı.
İlk çeyreğe dair yapı izinleri istatistikleri konut arzına dair alarm verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine göre bir evvelki senenin aynı çeyreğine göre, 2022 senesi ilk çeyreğinde belediyeler doğrultusunda yapı ruhsatı verdiği yapıların bina adedi %22,5, daire adedi %27,9, yüzölçümü %21,8 azaldı.

Böylelikle 2 sene içerisinde ilk kez yapı izinlerinde daralma izlendi.

Belediyeler doğrultusunda 2022 senesi I. çeyreğinde yapı ruhsatı verdiği yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon metrekare iken; bunun 14,9 milyon metrekaresi konut, 6,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım kısmı olarak gerçekleşti.
İnşaat maliyetlerinde rekor serisi sürüyor
İnşaat maliyetlerinde senelik enflasyonda rekor serisi sürat kesmeden devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) daha evvel açıkladığı bilgilere göre, inşaat maliyet endeksi, Mart ayında bir evvelki aya göre yüzde 9,58 bir evvelki senenin aynı ayına göre yüzde 101,57 arttı.

Bir evvelki aya göre malzeme endeksi yüzde 12,19, işçilik endeksi yüzde 1,22 arttı. Hem de bir evvelki senenin aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 128,11, işçilik endeksi yüzde 42,59 arttı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mehmet Şimşek'ten "Kredi kartlarına düzenleme olacak mı?" sorusuna net yanıt Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrika ile ekonomik ilişkilerimizi adil bir şekilde geliştirmek için çaba göstereceğiz. Erdoğan: 2023 yılından itibaren yaz stajı için ödenen rakamı asgari ücret seviyesine çıkarıyoruz Araç sahipleri rahat bir nefes alacak! Bu gece yarısından itibaren benzinde 75 kuruş indirim bekleniyor