Auto-Created-3
01 Nisan 2023 ( 68 izlenme )
Reklamlar

Tahıl yüklü 4 gemi daha Ukrayna'dan ayrıldı

Tahıl yüklü 4 gemi daha Ukrayna'dan ayrıldı

Savunma Bakanlığı, tahıl sevkiyatlarıyla ilgili yeni gelişmeleri duyurdu. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, tahıl yüklü 4 geminin daha Ukrayna'dan ayrıldığı belirtildi.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaşın ardından, tüm dünyada küresel bir gıda krizi baş göstermeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde Rusya ve Ukrayna ile hububat tedarik anlaşması imzalandı. Bu kapsamda Ukrayna'nın Odessa limanından 2 ve Pivdennyi limanından 1 olmak üzere toplam 3 gemi sefer yaptı. Ayrıca Ukrayna'dan 1 gemi ve Ukrayna'ya sefer yapan 5 gemi denetlendi.


4 GEMİ DAHA HAREKET ETTİ
En son tahıl sevkiyat gelişmelerini Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Gönderide şu ifadeler kullanıldı: “Ukrayna limanlarında tahılın sevkiyatı için çalışmaları devam ediyor. Bugün sabah itibarıyla Ukrayna limanlarından 4 gemi daha tahıl yüklü olarak hareket etti. Denetimi yapılan 5 gemi de Ukrayna'ya hareket etti.” denildi.

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Tahıllar, savaş nedeniyle yaşanan gıda krizinin ön saflarında yer alıyor. Ukrayna ve Rusya dünyanın en büyük buğday ihracatçılarıdır. Gıda koridorunun oluşturulmasıyla Ukrayna, tamamen kontrolünde olan Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından ihracata başladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emeklilere yüzde 25 zam kabul edildi Cari açık 12 aylık rekoru kırarak 45 milyar doları aştı Rekabet Kurumu, Mama üretimi yapan Numil Gıda'ya 48,5 milyon TL para cezası verdi Mehmet Şimşek 100.günün sonunda nasıl bir performans sergiledi?