Auto-Created-3
02 Haziran 2023 ( 62 izlenme )
Reklamlar

Arçelik, Eskişehir'de geri dönüşümlü ürünlerle sanat atölyesi kurdu

Arçelik, Eskişehir'de geri dönüşümlü ürünlerle sanat atölyesi kurdu. Markaya göre Back2Life atölyesi, Arçelik'in Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanlar (AEEE) geri dönüşüm tesislerinden çıkan malzemeleri hayata döndürüyor.

Arçelik Endüstriyel Tasarım Kıdemli Direktörü Serdal Korkut Avcı, Arçelik'in 2050 yılına kadar tüm faaliyetlerinde net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediğini belirterek, "Buzdolabı kompresör fabrikamızın ve WEEE geri dönüşümümüzün gerçekleştiği Eskişehir'de Back2Life'ı kurduk." 

Tesis 2014 yılında Eskişehir'de devreye alınmıştır. Aynı zamanda kültür ve sanat açısından da önemli bir cazibe merkezidir. Amacımız burada yapılacak çalışmalarla farklı katılımcılarda duygu uyandıran geri dönüşümün hikayesini sanatın gücüyle anlatarak farkındalık yaratmak. 

Hayalimiz, Back2Life'ın bu alandaki çalışmalarını Eskişehir'den diğer şehirlere ve hatta belki de uluslararası düzeye yaymak. örnek bir sanat merkezi haline gelmek” dedi.

“114 MİLYON GERİ DÖNÜŞÜMLÜ PET ŞİŞE”

Sadece ürünleri dönüştürmediklerini kaydeden Serdal Korkut Avcı, "Ürünlerimizi ekonomiye kazandırmak için geri dönüşümlü malzemeler de kullanıyoruz."

Avcı, “Ürünlerimizde geri dönüştürülmüş plastik şişe, balık ağı gibi malzemeler kullanıyoruz. Örneğin 2017'den 2021 sonuna kadar 114,1 milyon geri dönüştürülmüş plastik şişe çamaşır, kurutma, bulaşık ve klimalarda kullanıldı. Hedefimiz “40'a çıkarmak” dedi.

Atölyenin Back2Life destekçisi ve sanat danışmanı olan Heykeltıraş Seçkin Pirim, sanatın sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak ve insanları sürece dahil etmek için çok güçlü bir araç olduğuna dikkat çekti. 

Pirim, "Buzdolaplarının, çamaşır makinelerinin ve fırın parçalarının bir endüstriyel tesiste nasıl sanat eseri haline getirildiğini görmek gerçekten heyecan verici" dedi.

TAMAMEN ATIK MALZEMELERDEN ÜRETİLMİŞTİR

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde 320 metrekare alan üzerine 2022 yılında kurulan Back2Life atölyesini inşa etmek için sadece atık malzemeler kullanıldı. 

8 yükleme konteynırından oluşan atölye binası, korkuluklara, tüm bina camlarına, yalıtım ve zemin kaplamalarına kadar geri dönüştürülmüş ve ileri dönüştürülmüş malzemelerden inşa edildi.

231 BİN TON CO2 emisyonu azaltıldı

Back2Life atölyelerinde kullanılan malzemeler ağırlıklı olarak Arçelik'in 2014 yılında Eskişehir ve Bolu'da kurduğu WEEE geri dönüşüm tesislerinden gelmektedir. Ancak bunlarla sınırlı olmadığı da vurgulanıyor.

Santrallerin devreye girmesinden bu yana eski, enerji tüketen ürünlerin şebekeden elektrik çekmesi engellenerek toplam 469 GWh enerji tasarrufu sağlandı. Tesislerde geri dönüştürülen atık ürünler ile bugüne kadar yaklaşık 231.000 ton karbondioksit salınımı azaltılmıştır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'nin yerli otomobili Togg, Avrupaya ​​yolcu! 92 farklı güvenlik ve performans testinden geçecek. ABD'de tarım dışı istihdam Nisan'da beklentiyi aştı "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Şimşek'ten 31 Mart'a kadar kesenin ağzının açılmasını istedi" iddiası yalanlandı Dolar/TL kuru 32'yi aşarak haftaya rekorla başladı