Auto-Created-3
01 Temmuz 2023 ( 51 izlenme )
Reklamlar

90.5 milyar dolarlık rekor kırdı

Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasının lokomotifi olabilmek için turizm, hava, kara, deniz ve demiryolu taşımacılığı, sağlık turizmi ve sağlık turizmi gibi tüm ihraç mallarının geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. yurt dışından Öğrenci Kabulü, Bilgisayar Bilimleri ve Yazılımlarının yanı sıra dizi ihracatı yapmaktadır. Çalışmaların devam edeceği belirtiliyor.

Türkiye'nin bu konudaki hizmet ihracatının son 20 yılda 6 kattan fazla arttığına dikkat çekilen açıklamada, "2002'de 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 47 arttı ve 90.5 milyar dolarlık rekor kırdı. Böylece 50 milyar dolarlık hizmet dengemiz cari açığın kapanmasında önemli rol oynadı.” ifadeleri kullanıldı.


Açıklamada, Türkiye'nin uluslararası hizmet ihracatındaki başarısının yüzde 1,3'lük payla dünyada 23. sıraya yükseldiği bildirildi.

Türkiye'nin son bir yılda İspanya'nın ardından hizmet ihracatındaki artışla dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında en yüksek artış gösteren ülke haline geldiğinin altını çizmek isterim. Dolar olduğunu hatırlatıyor.

Açıklamada şunlar belirtiliyor:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında hedef 120 milyar doları aşmak. Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2023 yılı başı itibarıyla hizmet sektörlerine aktarılan kaynak 774 milyon 730 bin 132 lira, 2023 yılı için ayrılan toplam bütçe ise 2,5 milyar lira. 

Sahiplik, yaratıcılık ve yenilikçiliğin yoğun olduğu günümüz dünyasında Ticaret Bakanlığı'nın ana eksen olması nedeniyle, net fazla veren alt sektörlerimize ve kalemlerimize yatırım ve desteğimizi artırarak hedeflerimize emin adımlarla ilerlemek için çalışmaya devam ediyoruz. TCMB'nin ödemeler dengesi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kredi kartına taksit kaldırıldı mı? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iddiaları yalanladı Suudi Arabistan da seyahat yasağının ardından Türk ürünlerine uygulanan ambargoyu da kaldırdı. Bakan Bozdağ: Türkiye'nin geleceğinin anahtarı 'Türkiye Yüzyılı' vizyonudur. AMB'den Temmuz'da faiz artışı sinyalleri