Auto-Created-3
22 Eylül 2023 ( 58 izlenme )
Reklamlar

20 yıl sonra tarih tekerrür edecek mi? Ek MTV iptal davasında tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi, ek motorlu taşıtlar vergisi konusundaki iptal talebini 28 Eylül Perşembe günü görüşmeye karar verdi. Bu tarihte, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından getirilen ek motorlu taşıtlar vergisi düzenlemesinin iptali talebi ele alınacak. Söz konusu ek vergi, Haziran ayında Meclis'te kabul edilen torba yasa teklifi ile gündeme gelmiş ve Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerini azaltmak amacıyla geçici olarak uygulanması kararlaştırılmıştı. Bu verginin ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksit şeklinde tahsil edilmesi planlanmıştı.

CHP, bu düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal talebinde bulunmuştu. Ek motorlu taşıtlar vergisi, 6 Şubat tarihli depremin yol açtığı ekonomik kayıpları karşılamak için kaynak oluşturmak amacıyla getirilmişti ve 7456 sayılı Kanun'a dayanmaktadır. Ancak, bu düzenlemenin hukuka uygunluğu tartışma konusu olmuş ve daha önce 2003 yılında benzer bir düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi'nin 28 Eylül'deki görüşmesi merakla beklenmektedir.

Ek motorlu taşıtlar vergisi ödemesinin yapılmaması durumunda, taşıt sahipleri için bazı olumsuz sonuçlar doğabilir. MTV ve ek MTV ödemeleri, taşıtların satış ve devir işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için gereklidir. Ayrıca, ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacak ve trafikten çekme, hurdaya çıkarma veya yurt dışına çıkarma gibi tescil işlemleri gerçekleştirilemeyecektir. Ek motorlu taşıtlar vergisi ödenmediği takdirde, bu vergi amme alacağına dönüşecektir ve vergi daireleri tarafından tahsil edilmeye çalışılacaktır. Bu durumda, borcun tahsili için faiz ve icra işlemleri hatta haciz uygulamaları da gündeme gelebilir.

Ek motorlu taşıtlar vergisi ödemeleriyle ilgili itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Vergiyi ödeyerek veya ödemeyerek, vergi mahkemelerinde dava açmak mümkündür. Dava açma süresi, duruma göre değişmektedir. Özellikle dava açmak isteyenlerin bu süreleri yakından takip etmeleri önemlidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İkinci el araç satışında 6 ay 6.000 km şartı neleri kapsıyor? İşte yönetmelikten muaf olan araçlar Türkiye'deki İlk Uzay Yolcuları Belli Oldu Şarj Bitmiş Olsa Bile AFAD Hayat Kurtarıyor Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan ortamı geren konuşma, "sene başında yapılan zam 3 ayda eridi"