Auto-Created-3
31 Temmuz 2023 ( 63 izlenme )
Reklamlar

Dünya basınında Bakan Şimşek ve Hafize Gaye Erkan: Yatırımcılar ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi

Dünya basınında Bakan Şimşek ve Hafize Gaye Erkan: Yatırımcılar ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi

Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan liderliğindeki Yeni Ekonomi ekibinin politikaları uluslararası yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken, İngiliz medyası her iki isme de bakış açısının değiştiğini yazdı.

 İngiliz gazeteleri, yatırımcıların Şimşek ve Erkan konusunda iyimser olduğunu yazdı: "Yatırımcılar, Erdoğan'ın üçüncü dönemindeki ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi."

İngiliz medyası, Türkiye'nin Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yeni ekonomi politikalarını yazdı. Haberde, yabancı yatırımcıların Şimşek ve Erkan'a bakışının iyimser bir şekilde değiştiği belirtilirken, "Yatırımcılar Erdoğan'ın üçüncü dönemindeki ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi" denildi.


Yönetim altındaki yeni personel dikkatle izliyor

Türkiye'nin yeni dönemdeki ekonomi politikası uluslararası yatırımcılardan güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek liderliğinde Yeni Ekonomi kadrosunun uyguladığı program ve merkez bankasının duruşu yurt dışında ilgi odağı oldu.

"ERKAN FELSEFESİNİ ORTAYA ÇIKARDI"

İngiliz basınında çıkan haberlerde, yatırım çevrelerinin Türk iş adamlarına güvendiğini yazdı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın enflasyon raporu toplantısını analiz eden İngiliz haber ajansı Reuters çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Yeni merkez bankası başkanının gazetecilere yaptığı ilk resmi konuşmasında kapsamlı bir para politikasından bahsettiği ve yeni dönemin felsefesini ortaya koyduğu açıklandı. Reuters, Erkan'ın bütüncül yaklaşımının faiz artırımlarının yanı sıra bir dizi kaldıraç ve makroihtiyati politika araçlarından fayda sağlayacağına söz verdiğini bildirdi.

"ŞUBAT BAŞKANI OLMAK İÇİN BECERİLERE SAHİP OLUN"

Haziran ayı başında merkezin başına geçen Erkan'ın para politikasında kademeli sıkılaştırmaya devam edeceğine söz verdiği belirtilirken, "Erkan'ın bu açıklaması, onun himayesinde Haziran ve Temmuz aylarında yapılan iki faiz artırımının ardından geldi." dedi. 

Değerli üst düzey siyasetçi Mehmet Şimşek ile birlikte ülke ekonomisinin "ekonomik zorlukların üstesinden gelmesinin beklendiğini" söyleyen analistler, bir saatten fazla süren basın toplantısında Erkan'ın performansına övgüde bulundu. Türk para politikasının yüzü olmak istediği bir gerçek. Merkez bankası başkanı olma yeteneğine sahip birini gördük.”

“Yatırımcılar ERKAN ve ŞİMŞEK konusunda iyimser”

Financial Times ise Hafize Gaye Erkan'ın yardımcılığına Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan'ın atandığına dair bir yazı yazdı. Raporda, “Erkan ve Şimşek'ten umutlu olduklarını söyleyen yatırımcılar, para politikası kurulunda yapılacak değişiklikleri merakla bekliyordu. 

Bankalar için risk yönetimi modelleri geliştirme konusunda uzman olan Erkan, enflasyonu düşürmek için tüm araçları kullanacağının sözünü verdi. Ayrıntılara dikkat çekilerek, kararların "tamamen bilim tarafından verildiği" ve ekibinin para politikasını geliştirirken titiz analizler kullanacağı söylendi.

“Yatırımcılar ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi”

Aynı mesajda, "Yatırımcılar Erdoğan'ın üçüncü dönemindeki ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi" ifadelerine yer verildi. Merkez bankasına göre, yabancı yatırımcıların 9 Haziran'dan bu yana Türkiye borsasına 1,6 milyar dolar aktardığı da kaydedildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Deprem öncesi 6 milyona satılan daireler 1 milyona alıcı bulamıyor Son dakika! Bakan Şimşek: Merkez bankası rezervleri 108 milyar dolara ulaştı, bu hızlı artış sevindirici Ceyda Düvenci'nin yeni aşkı, Ebru Cündübeyoğlu'nun 19 yıllık eski eşi çıktı Emekli Maaşlarında Kademeli Sistem Nasıl Olacak?