Auto-Created-3
06 Mart 2023 ( 113 izlenme )
Reklamlar

İttifaklar arasındaki oy farkları açılıyor! AK Parti'nin oy oranı son seçim anketine damga vurdu

İttifaklar arasındaki oy farkları açılıyor! AK Parti'nin oy oranı son seçim anketine damga vurdu

AK Parti'nin yüzde 35,5 oy oranı ASAL Araştırma Şirketinin Ağustos ayı anketine damgasını vurdu. MHP'den yüzde 8,9 ve BBP'den yüzde 0,8 ile Cumhur İttifakı toplam 45,2 oya sahip. Millet İttifakı partilerinin genel oyları 37.3'te kaldı.

Anket kurumlarının 2023 seçimlerine aylar kala yaptığı anketlerin sonuçları heyecanla takip ediliyor. Anket sonuçlarını en son açıklayan şirketlerden biri de ASAL Araştırma Şirketi oldu.

AK PARTİ OYLARIN YÜZDE 35,5'İNİ ALDI
915 Ağustos tarihleri ​​arasında 26 eyalette toplam 2500 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankette vatandaşlara "Bu Pazar genel seçimler olsa hangi partiye oy verirsiniz?" diye sordu.  Kararsızların dağılımı ile hesaplanan sonuçlarda birinci sırada yer alan AKP, oyların yüzde 35,5'ini aldı. AK Parti'yi 25,7 puanla CHP, 11,6 puanla İYİ Parti, 10,1 puanla HDP ve 8,9 puanla MHP izliyor.

İTTİFAKLAR ARASINDA 7.9 PUAN FARK
Son anket sonuçlarında Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki fark da dikkat çekti. Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti, MHP ve BBP'nin toplam oy sayısı 45,2 olarak kaydedilirken, Millet İttifakı'nı oluşturan CHP ve İYİ Parti'nin toplam oy sayısı 37,3'te kaldı. Henüz ittifak üzerinde anlaşmaya varmayan SP, DEVA, GELECEK ve Demokrat Parti bu listede yer almadı.

ZAFER PARTİSİ DE SON ANKETE DAHİL OLDU
Ankette dikkat çeken bir diğer detay ise zafer partinin oy sayısı oldu. Ümit Özdağ'ın "yüzde 9'da" ısrar ettiği zafer partisinin yüzde 1,3 aldığı görülüyor. Ayrıca Yeniden Refah Partisi'nin de 1.1'lik oy oranına ek olarak 0.9 oy alan Saadet Partisi'nin önüne geçmesi gözlerden kaçmadı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bitcoin 20 Dakika İçinde Yüzde 3 Değer Kaybetti Aile Destek Programı kapsamında hane başına yıllık 7 bin 200 TL! Yılın ilk kabinesi bugün toplanıyor! Masada emekliye ek zam başlığı var İspark Ücretlerine 5 Ay Aradan Sonra İkinci Kez Yüzde 25 Oranında Zam Yapıldı