Auto-Created-3
05 Şubat 2024 ( 20 izlenme )
Reklamlar

Yeni merkez bankası yönetiminin ilk kararı TL zorunlu karşılıklara faiz uygulanması oldu

Yeni merkez bankası yönetiminin ilk kararı TL zorunlu karşılıklara faiz uygulanması oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına Fatih Karahan'ın atanmasının ardından kurumun yeni yönetimi zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. TCMB, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, Türk Lirası (TL) mevduatların payının artırılması ve Döviz Korumalı Mevduattan (KKM) TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla zorunlu TL rezervlerine faiz uygulayacak.

Öte yandan Döviz Korumalı Mevduatın (KKM) dövize çevrilme tarihi uzatıldı.

Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından TCMB başkanlığına getirilen Fatih Karahan'ın döneminde ilk kararı TL'nin mevduat payının artırılması oldu.

Buna göre, belirlenen koşulları sağlayan mevduat bankalarından TL mevduat ve KKM hesapları için oluşturulan ve bir aydan uzun vadeli zorunlu karşılıklara 3 ayda bir faiz tahakkuk ettirilmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Enflasyonun hızı önümüzdeki aylarda azalacaktır açıklaması Dolar/TL 31,38'e yükselerek rekor kırdı, Euro/TL ilk kez 34'ü aştı Akaryakıt indirimi geliyor! Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 75 kuruşluk indirim geliyor. Avukatlık stajına için oluşturulan yönetmelik yürürlükte