Auto-Created-3
20 Haziran 2023 ( 135 izlenme )
Reklamlar

Yeni Asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin geçici artış oranını belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplantının ardından yaptığı açıklamada asgari ücretle ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Bakan Işıkhan, net asgari ücretin 11 bin 402 liraya yükseltildiğini açıkladı.

Asgari ücretteki ara zam yüzde 34 oldu. Brüt asgari ücret 13 bin 414 liraya yükseldi.

Bakan Işıkhan, “Asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren bir yıl geçerli olacak. Bugünkü açıklamamız çalışanlarımızın enflasyon baskısı altında kalmaması için yapılan ara zamdır.”


"PİYASADAKİ FİYATLARI KONTROL ETMEK İSTİYORUZ"

TÜRKİŞ Başkanı Ergin Atalay şunları söyledi:

“Taraflar 13 gün boyunca çok çalıştı. Bugün son noktaya geldik, bakan sayıyı açıkladı. Bugün geldiğimiz noktada yüzde 34'lük bir artış söz konusu. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızla uzun bir görüşme gerçekleştirdik. Katkılarından dolayı kendisine teşekkür ederim. Umarım enflasyon belli bir noktaya gelir ve alımlar gücümüzü korur. Dileğimiz piyasada ve piyasada fiyatların kontrol altına alınmasıdır. Aksi takdirde bu fiyat artışlarının bir anlamı yoktur.”

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün çok değerli bir karar vermek için bir araya geldik. Ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Yıl sonunu beklemeden geçici zam konusunda anlaşma sağlandı. Bu da bir fedakarlıktır. Elimizden geleni yaptık.” Tüm paydaşlarımızın yararına çalıştık ve dengeli bir sayı için çalıştık. Elimden gelenin en iyisini yaparak bu sayıya evet demekten mutluluk duyuyorum. Sürecin hızlı ve mutabakatla tamamlanması önemliydi.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Seçimin ikinci turuna geçildiğinde yaklaşık 50 bin yeni seçmen sandık başına gidecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcu olan işverenler ve sigortalılar için borç yapılandırma süresi sona ermek üzere. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 30,3700 seviyesinden işlem görüyor Ankara'da yaşanan gerginlik olay oldu! Somali halkının lokantalarının tabelaları zorla beyaza boyandı, bakanlık tepkilere yanıt verdi.