Auto-Created-3
07 Şubat 2024 ( 84 izlenme )
Reklamlar

TÜRKİŞ Genel Başkanı: Kamu işçilerinin maaşları düzenlenmeli

TÜRKİŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak hükümetin bu konuda adım atması gerektiğini söyledi. Atalay, yüksek enflasyona dikkat çekerek "ek zam" veya "iyileştirme" adı altında bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Atalay, açıklamasında 20232024 dönemindeki mali ve sosyal hakları belirleyen Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nün imzalandığı mayıs ayında sözleşmedeki oranların yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini ifade etti. TÜRKİŞ Kamu Koordinasyon Kurulu'nun bu durumu gidermek için harekete geçtiğini ve hükümetle yapılan görüşmeler sonucunda ek protokolün imzalandığını belirtti.

Atalay, ek protokol kapsamında ocak ayındaki ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de yararlandığını vurgulayarak, bu sayede yaklaşık 230 bin kamu işçisinin ücretine yüzde 32,57'lik artış yapıldığını söyledi.

Ancak Atalay, TÜİK tarafından ocak ayı enflasyonunun yüzde 6,7 olarak açıklandığını hatırlatarak, enflasyonun devam etmesiyle iyileştirmenin anlamının kalmadığını belirtti. Bu durumun çalışanların gelirlerini olumsuz etkilediğini ve kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Atalay ayrıca, çalışanların ücretleri üzerinden ödediği yüksek gelir vergisine de dikkat çekerek bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirtti. Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini ve bu taleplerin yerine getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası 2023'te 818,2 milyar TL zarar etti! Bilançoya KKM ödemeleri damga vurdu Altın 10 bin yeni polis alımı yapılacak! İşte aranan şartlar ve alacakları maaş Son Dakika: BDDK'dan yeni karar! Uçak, seyahat, konaklama gibi yurt dışı kredi kartı harcamalarında taksit ödemesi sınırlandırıldı