Auto-Created-3
10 Ağustos 2023 ( 41 izlenme )
Reklamlar

TMO, 28 Ağustos'ta fındık alımına başlayacak

Giresun kalite fındığı 84 lira ve Levant fındığı 82.5 lira açıklandıktan sonra, Türkiye Hububat Kurumu tarafından alım tarihi açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TMO'nun 28 Ağustos'tan itibaren alımlara başlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından fındık fiyatlarını da açıkladı. Erdoğan, "Giresun kalite fındığın kilogramı 84 lira, Levante kalite fındığın kilogramı 82 lira 50 kuruş olarak belirlendi." Fındık fiyatının belirlenmesinin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım tarihi de açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "21 Ağustos'tan itibaren Türkiye Hububat Kurumu alımlara yerlerini açmış olacak ve 28 Ağustos'tan itibaren alımlara başlayacak" dedi.

"FINDIK 3 20 SENT"

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, fındık bahçesinde incelemelerde bulundu. Bahçeyle ilgili bilgi alan Bakan Yumaklı, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı, halen 460 fındık genotipinin korunduğunu bildirdi. 

Yumaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı fındık fiyatlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Pazartesi günü kabine toplantısının ardından fındık fiyatlarını açıkladı. Levante grubundaki ürünlere 82,5 lira, Giresun kategorisindeki ürünlere 84 lira, ayrıca 2,7 lira desteğimiz var. 

Bunlarla birlikte beklentiler ışığında aslında 3 dolar 20 sent civarında bir fiyat oluştu. Burada memnuniyet görüyoruz ve memnunuz. İnşallah aynı şevk ve aşkla ürünlerini üretmeye devam etmeleri için üreticilerimizi buraya getirmeyi istiyor ve bekliyoruz” dedi.

"TMO 28 AĞUSTOS'TA SATIN ALMAYA BAŞLAYACAK"

Yumaklı, Türkiye Hububat İdaresi'nin (TMO) 28 Ağustos'tan itibaren fındık alımına başlayacağını açıklayarak, “Tabii ki 21 yıldır fındığı destekliyoruz. İkisinden bahsedeyim. 

Fındığa yaklaşık 11.2 milyar liralık bir destek var. Aynı zamanda: “21 Ağustos'tan itibaren Türkiye Hububat Kurumu satın alma ofislerini açtı. İhtiyaç oldukça alışveriş noktalarını açacağız” dedi. Şunu hemen anlayayım” dedi.

"FINDIK İYİ KURUTULMALIDIR"

Bakan Yumaklı, fındık üreticilerine ürünlerini iyi kurutmamaları konusunda da uyarıda bulunarak, “Tabii ki fındığı alırken fındıkla ilgili nem sorunuyla ilgili birkaç şeyi unutmamamız gerekiyor. 

Bu hem onları hem de ülke ekonomisini etkiliyor. Bu nedenle bu ürünün kalitesini kaybetmesine izin vermemeliyiz. Diğeri ise fiyatla alakalı. Türkiye Hububat Kurumu'nun açıkladığı karton fiyatı referans fiyattır. 

Dolayısıyla üreticilerimizin bu fiyatın altında bir fiyata mal satmasını istemiyoruz. Aksi halde aceleye gerek yoksa üreticilerimizden bu fiyatın altında herhangi bir fiyata satmamalarını özellikle rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Bilgin'den 3. Asgari ücret artışı sorusuna yanıt: Şu anda gündemimizde yok, Aralık'ta değerlendireceğiz. İstanbul Üniversitesi'nden İsrail'e boykot kararı Türkiye Fırıncılar Derneği Başkanı Balcı Önümüzdeki iki ayda ekmek zam olmayacağını açıkladı. Aralarında öyle bir isim var ki şok olacaksınız! Yaşam Tarzını Tamamen Değiştirip Maneviyata Yönelerek Tesettüre Girme Kararı Alan Ünlüler >>>