Auto-Created-3
17 Mart 2023 ( 56 izlenme )
Reklamlar

Tahsisli swap’ın işlemesi için faiz seviyesi belirleyici açıklaması

BDDK’nın önceki hafta açıkladığı tahsisli swap uygulamasının temellerinin nasıl olacağı bekleniyor. Televizyonda Finans Merkezi programına misafir olan İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, hisse senedi ve tahvil piyasasına girmeyi düşünen turist yatırımcılara dönük TL olanağı sağlayacak mekanizmanın başarısının uygulanacak faize bağlı olduğunu söyledi. Gürleyen, “Eğer siyaset faizine yakın bir yerden borçlanma faizi uygulanacaksa turist alakası olur” dedi.

Bu olanağı kullanmak isteyen uluslararası yatırımcının “hem karşı doğrultu tehlikesini hem merkez bankası tehlikesini alacağını; hem de eksi reel faiz içerisinde bir varlık alacağını” bildiren Gürleyen, şu şekilde devam etti:

“Dünyada çok değişik yatırımcılar var. Hiper enflasyon dönemlerinden o ülkeye para yatırıp, para kazanmış yatırımcılar mevcut. Genellikle hiper enflasyon devresi sona erdiğinde risk seven yatırımcılar ülkeye giriş yapacaklardır diye düşünüyorum.” Ülkeden çıkan uluslararası yatırımcı rakamlarının da yüksek olduğunu bildiren Gürleyen, “Eurobondda, banka tahvillerinde, mahalli tahvil ve hisse senetlerinde hala turist yatırımcı çıkışı olduğunu görüyoruz. Swapla girer ama bir yandan da birinci sınıf diye tanımladığımız eski veteran Türkiye yatırımcısı da çıkıyor. Bu karşılar mı karşılayacak kadar çok mı bilmiyorum. BDDK detayları açıkladıktan sonra konuşabiliriz” dedi.

Şu anda uluslararası yatırımcılar ile swap faizlerinin siyaset faizinin çok üstünde olduğunun hatırlatılması üstüne de Gürleyen, “Londra ile Türkiye arasında büyük bir faiz farkı var.

Siz Londra’daki faizi verirseniz adam esasen Türkiye’ye gelmez. Londra’dan daha ucuz bir faizle borç alması gerekiyor. Cazip duruma gelmeniz amacıyla da bu gerekiyor.

Bunu yaptığınız vakit da içeride Türk şirketi bankacılık sisteminden1 sene vadeli 50’yle borç alamıyorken turist yatırımcı belki 20 ile alacak. Haksızlık, haklılık bunları tartışmıyorum ama pazarının gerçeği bu. Yabancı yatırımcıyı getirmek istiyorsak, cazip olmak istiyorsak düşük faizle borç vermemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Köprü ve otoyol ücretlerine zam geldi Ekrem İmamoğlu müjdeli haberi paylaştı! BELTUR Otel Büyükada İstanbulluların hizmetine açıldı Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilginden 3600 Ek Gösterge Açıklaması Mayıs Ayı Sonunda Açıklama Yapacağız Ne İstanbul, ne Ankara! Türkiye'de en çok dövize sahip olan ilimiz!