Auto-Created-3
27 Mart 2023 ( 55 izlenme )
Reklamlar

EMEA ülkelerinin merkez bankaları şahinleşebilir açıklaması yapıldı

Aralarında Mitul Kotecha ve Christian Maggio’nun da bulunduğu TD Securities analistleri müşterilerine geçtikleri bir notta Mayıs sonu itibariyle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) mekanlarındaki merkez bankalarının para politikalarında agresif şekilde sıkılaşmak amacıyla motivasyonlarını kaybettikleri ancak kalıcı enflasyon beklentileri nedeniyle yetkililerin daha da şahin bir yaklaşım sergilemek mecburiyetinde kalabilecekleri kaydedildi.

Türkiye’nin gevşek bir para politikası izlemeyi denediği ancak kritik eşiğin aşılmak üzere bulunduğu belirti edilen notta, “Türkiye ekonomisinin cari açığı kapamak amacıyla dış kaynak girişine yüksek derecede bağımlı olması ve yaşanan yüksek enflasyon göz önüne alındığında faiz indirimleri devam ettirilebilir görünmüyor” ifadeleri kullanıldı.

Macaristan amacıyla faizlerin en az 180 baz puanlık artışlar yüzde 9’u bulması beklenirken analistler Polonya’nın 140 baz puanlık artışla faiz oranlarını yüzde 7,5’e taşımasını bekliyorlar.

Notta iki ülke amacıyla, “Genel olarak, kuvvetli ücret artışı ve hükümet mali harcamaları nedeniyle her iki ülkedeki risklerin dikkat çekici şekilde yukarıyaya yönlü bulunduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

"Rusya başka ülkelerden ayrışıyor"
Güney Afrika'da enflasyon EMEA'daki başka ortamlardan daha yumUşak olsa da, bilhassa Fed'in sıkılaştırma hızının yükselmesinden sonra ülkede faizleri öngörmeye dair risklerin yukarıyaya yönlü değişmiş halde bulunduğuna vurgu yapıldı.

Analistler Fed’in faiz yol haritası amacıyla, "Önümüzdeki aylarda Temmuz ayında beklediğimiz gibi 50 baz puanlık bir artıştan ziyade 75 baz puana kadar ya da daha fazlasına kadar daha çok artış görebiliriz" tahmininde bulundu.

Rusya’nın başka ülkelerden ayrışarak politikayı gevşetmesinin beklendiği belirti edilen notta, “İthalatın düşmesi ve yüksek petrol ve doğalgaz getirileriyle beraber ruble 2018 seviyelerine yine çıksa da sermaye kontrolleri ve yaptırımlar nedeniyle yatırımcıların çoklığı amacıyla Rus para birimiyle ticaret imkânsız kalmaya devam edecek gibi görünüyor” ifadelerine yer verildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Halil İbrahim Balcı, "Türkiye'nin her yerinde 300 gram pide 10 liradan satılıyor" Zeytinyağı fiyatı yüzde 160 arttı, Ticaret Bakanlığı müdahale etti Nuri Alço öldü Murat Övüç yoğun bakımda Muş Belediyesi'nde işçilere yüzde 115 zam yapıldı