Auto-Created-3
22 Mart 2023 ( 79 izlenme )
Reklamlar

ÖTV de yapılacak düzenleme ile otomobillerde ne kadar indirim olacak? Canlı yayında hesaplandı

ÖTV de yapılacak düzenleme ile otomobillerde ne kadar indirim olacak? Canlı yayında hesaplandı

Maliye ve Hazine Bakanı Nebati'ye göre, “Otomobillerde ÖTV indirimi yok. Vergi matrahı yönetmeliği üzerinde çalışıyoruz” dedi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nabati, Hazine Bakanlığı'nın 2023 bütçe görüşmelerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Nebati, bir süreliğine otomobillere uygulanması beklenen ÖTV indirimi sorulduğunda, "Otomobillerde ÖTV indirimi yok. Vergi matrahını düzenlemek için çalışıyoruz.” dedi.

FİYATLAR VERGİLER SEBEBİYLE UÇUYOR
Bakan Nebati'nin ÖTV matrahına ilişkin açıklamasının ardından vatandaşlar kendilerine "Hangi araba ne kadar daha ucuz olacak?" diye sordu. soru geldi. Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gazeteci Halil Okşit, vergiler nedeniyle otomobil fiyatlarının fırladığını belirterek,  "Avrupa'da 1000 kişiye 600 araç düşerken Türkiye hala 200'leri yakalayamadı." dedi.

"DÜZENLEME OLURSA 1 MİLYONLUK ARAÇ 900 BİN TL OLACAK"
ÖTV matrahına gelmesi beklenen düzenlemeye ilişkin de konuşan Ökşit, "1 milyon TL'lik bir araçtan bahsedelim. Bunun 350 bin TL'si ÖTV. KDV her üründe var. 1 milyonluk ürünü almak için 350 bin TL ÖTV ödüyoruz. Eğer ÖTV matrah düzenlemesi gerçekleşirse en büyük indirim bu aracın %80 indirimden %50 ÖTV'ye düşmesi olacak. Yüzde 30'luk bir ÖTV fırsatı doğacak. Bu da ne demek? 350 bin TL yerine 250 bin TL ÖTV ödenecek. Aracın fiyatı da 1 milyon TL'den 900 bin TL'ye inecek." ifadelerini kullandı.

"ARABALAR ARTIK YATIRIMDAN ÇIKTI"
Ökşit sözlerini şöyle sürdürdü: "İki üç aydır ikinci el piyasası durgun. İnsanlar arabayı yatırım olarak değerlendirmeye başlamıştı ancak artık arabalar artık yatırımlıktan çıktı. Şirketler ellerinden araçları çıkarmaya başladı. Zaten fırsatçıların önüne geçmek için oraya bir 6 bin km sınırı getirildi. Eğer ÖTV düzenlemesi gelirse, Ocak ayından itibaren gelir. İkinci el araçlarda da indirim gelecektir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mansur Yavaş, Ankaralılara SMS gönderdi: ASKİ iflas bayrağını çekmiştir. Dolar/TL dün 19,84'ten 19,91'e kadar yükseldi Memur emeklilerinin beklediği tablo! İşte ek gösterge düzenlemesinin meslek meslek maaş ve ikramiyelere etkisi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), "Veriler beklediğimizden daha olumlu"