Auto-Created-3
19 Mart 2023 ( 54 izlenme )
Reklamlar

Otomobilde zam getiren şeyler

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, sıfır vasıta fiyatlarına zam yapılmasının sonrasında konuştu.

ODD Başkanı Haydar, aşağı yukarı olarak iki senedir piyasa büyüklüğünü arzın, artık bulunabilirliğin belirlediğine ilgi çekti.

"2023'te de vasıta bulunabilirliği problemi devam edecek"

Otomobil sektöründe geçen senenin Mayıs ayına gören yüzde 19’luk bir artış olmasına rağmen her iki senenin ilk beş ayının kapanış rakamlarına bakınca yüzde 12 geride kalındığını, artık sektörün vasıta bulmakta daha çok zorlandığını bildiren Haydar 2023'te de vasıta bulunabiliriği probleminin devam edeceğini söyledi. Haydar mevzuya dair “Pazar büyüklüğünü konuşurken şu anki arzın talebin arkasında kaldığını hep akılda tutmak lazım. Bu sene biraz bu tür seyredecek gibi gözüküyor. Yaklaşık 35 milyon adet gibi bir aracın üretilememesi gibi bir hali var” açıklamasını yaptı.

"Zamların 3 asli nedeni var"

Ali Haydar Bozkurt gelen zamlarla alakalı yaptığı değerlendirmede “Bu zammın asli olarak üç adet nedeni var. Birincisi nedeni her vakit kurdaki haraketliliktir. İkinci nedeni kurdaki hareketliliğe bağlı olarak zam geldiği vakit otomobilin baz fiyatının hangi civara çıktığına göre değişiklikliğe uğramaz üzere ÖTV vergi dilimi atlamasıdır. Sadece matrah dilimi atladığında yüzde 16 ile 20 arası bir fiyat artışı söz hususu olabiliyor. Üçüncü nedeni ise girdi maliyetlerindeki artıştan ötürü vasıtaların faturalanmasında da euro bazında artış olması” şeklinde konuştu.

Çip krizinin sahip olunan krizin ufak bir alanı olduğunu dile getiren Bozkurt “Ukrayna mühim bir kablo demeti yapımcısı ve çiplerde sarfedilen neon gazının aşağı yukarı yüzde 70’ini, Rusya ise nikel ve benzerlerini üretiyor. Bu problem çözülmeden yakında halin değişeceğini beklemek bana göre biraz iyi bir niyetli bir tahmin“ diye konuştu.

Dünya genelindeki enflasyona ilgi çeken ODD başkanı “Böyle bir ortamda ben şahsi bir ihtiyacım varsa ve bugün alabilecek imkanım varsa alırım diye düşünüyorum” yorumunda bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünya Bankası'ndan Türkiye için "enflasyon" tahmini Dolar kaç lira? Google'ın hatası ortalığı karıştırdı AÇIKLADI Bakanlık Türkiye ekonomik modelini paylaştı!