Auto-Created-3
25 Ocak 2024 ( 22 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkardı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaran TCMB, böylece art arda 8 toplantıda faiz artışına gitmiş oldu. İşte TCMB'nin faiz kararının ardından yapılan açıklamanın detayları:

Kurul, Aralık ayında manşet enflasyonun son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydettiğini belirtti. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik risklerin enflasyon baskılarını canlı tuttuğu ifade edildi. Ayrıca, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin, öngörülen dezenflasyon süreci ile tutarlı seyrettiğine işaret etti. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiğini değerlendirdi.

Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmüştür.

Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirdi. Politika faizinin mevcut seviyesinin, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceği belirtildi. Ancak, enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda parasal sıkılık gözden geçirilecektir.

Kurul, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi sadeleştirmek amacıyla çalıştığını belirterek, sadeleştirme süreciyle uyumlu şekilde, kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşın, makroihtiyati kararlarla parasal aktarım mekanizmasını destekleyecektir. Ayrıca, faiz kararları yanında, parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla, sterilizasyon araçlarının çeşitliliği artırılarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edilecektir.

Kurul, politika kararlarını enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Şimşek, ihracatçılara yönelik 1 milyar dolarlık kredi paketine kayıtsız kalmadı: 11 bankamızı tebrik ediyorum Yolcu otobüsünde iğrenç olay! Sapık muavin tutuklandı kadınin saçlarina ... Aile Bakanı Yanık: Eşcinsellikle mücadele yaşam tarzına müdahale olarak görülemez ABD'de perakende satışlar Ocak ayında %0.8 düştü