Auto-Created-3
04 Şubat 2024 ( 22 izlenme )
Reklamlar

Merkez bankası başkanının değişmesi piyasaları ve para politikasını nasıl etkileyebilir?

Merkez bankası başkanının değişmesi piyasaları ve para politikasını nasıl etkileyebilir?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, dokuz ay sonra görevi başkan yardımcılarından Fatih Karahan'a devredecek. Yükümlülüklerdeki bu değişikliğin para politikasının işleyişi ve finansal piyasalar üzerinde kalıcı bir etki yaratmasını beklemiyorum. Ekonomik denge için önemli olan para politikasını kimin yönettiği değil, politikada bir tersine dönüşün olup olmadığıdır.

Bu kez, önceki üç başkanlık değişikliğinden farklı olarak, başkanlık değişikliği siyasi otoritenin politika tercihlerindeki bir değişiklikten kaynaklanmıyor. Bunun nedeni, Hafize Gaye Erkan'ın babasıyla ilgili haberin yarattığı kişisel ve dolayısıyla kurumsal güvenin kaybıdır.

Para politikası duruşu değişmeden yerli ve yabancı yatırımcıların algıları değişmeyecek. Aynı şekilde Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın sosyal medya paylaşımları da siyasi duruşun değişmediğini, itici güç değişse de aynı yolda kalacaklarını belirtiyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu yükseltti Türkiye'nin 5 yıllık kalkınma planı hazır! Enflasyonun 2028'in sonunda yüzde 4,7'ye gerilemesi hedefleniyor SGK, 23 ilacı daha geri ödeme listesine aldı Rolls-Royce, 2500 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor