Auto-Created-3
08 Nisan 2023 ( 49 izlenme )
Reklamlar

Koç'un İnsanlığa Hizmet Ödülü

Vehbi Koç Vakfı, her sene sırayla sağlık, eğitim ve kültür alanlarında üstün başarıları takdir ve teşvik ettiği “Vehbi Koç Ödülü” kapsamında yeni bir mükafat kategorisi başlattı. Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün ilk kazananları, ömürleri süresince yenilikçi bilimsel çalışmalara liderlik eden ve son olarak da süratle tasarlanan aşıyla pandemi esnasında milyonlarca hayatın kurtarılmasına direkt olarak katkı gerçekleştiren bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin oldu. Vehbi Koç Vakfı kurumlarından biri olan Koç Üniversitesi’nde düzenlenen törende mükafatı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e verdi. Koç Holding Şeref Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ise profesörlere Şeref Doktorası diplomalarını takdim etti.

Törende konuşan Prof. Dr. Özlem Türeci, “İnsanlığa hizmet etmeyi mükafatlandıran bu özel mükafata layık görülmekten ötürü çok mutluyuz. Vehbi Koç Vakfı'nı, bu mükafatı başlatmada gösterdiği kararlılığı amacıyla takdir ediyor, mükafatın çoğu insana ilham vermesini ve motivasyon sağlamasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Uğur Şahin ise, “Özlem’in altını çizdiği bir şeyi tekrar altını çizmek istiyorum: En başta tek bir bireyi kurtarmayla başladık. Bireyselleştirilmiş tıp ile insanlığı kurtarmayı başardık. Tek bir insanı kurtarabilirseniz, insanlığı da kurtarabilirsiniz. Ben de buna benzer bir alıntıyı paylaşmak istiyorum, 'Bir bireyi eğitebilirseniz, insanlığı da eğitebilirsiniz'.” dedi.

200 bin dolarlık mükafat inceleme ve öğrenciler amacıyla harcanacak
Tören evveli düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda tespit edilen Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, mükafatın 200 bin dolarlık karşılığı olduğunu söyledi.

Özsönmez, Türeci ile Şahin'in bu mükafatı nakit olarak almayı tercih etmediklerini, söz hususu tutarın ortak belirlenecek ARGE çalışmaları ve gereksinim sahibi öğrenciler amacıyla kullanılacağını bildirdi.

Basın toplantısında gazetecilerin soruları yanıtlayan Prof. Dr. Özlem Türeci, çalışmalarına ilk başladıkları andan itibaren planlarının "insanlığa hizmet etmek" olduğunu belirterek, kanser amacıyla ilaç ve yenilikçi tedavi yöntemleri ilerletmek amacıyla çalıştıklarını söyledi.

"Türkiye'de daha aktif olmak istiyoruz"
Türkiye'deki Kovid19'a yönelik hem kamusal hem de özel çalışmalara değinen Türeci, aşı kampanyalarındaki ve salgınla mücadelesindeki çalışmaların çok başarılı olduğunu ifade etti.

Türeci, bundan ileri çalışmalarının hangi yönde olacağına dair bir soruya, "Faaliyetlerimiz daha çok kanserle mücadele bölümünde devam edecek. Kovid19 çalışmalarımız da devam ediyor. Çalışmalarımızı Türkiye'ye de yaymak istiyoruz. Türkiye'deki hastanelerle beraber çalışmak istiyoruz. Koç Vakfı nitekim bu alanda etkili bir kuruluş. Türkiye'de biraz daha etkili olmak istiyoruz." cevabını verdi.

"Kanser aşısı ile alakalı Faz2 çalışmalarımız sürüyor"
Prof. Dr. Türeci, Türkiye'de çok iyi yetişmiş gençler olduğunu, kendilerinin de çok sayıda müracaat aldığını belirterek, bilimsel anlamda kendini iyi yetiştirmiş öğrencilerin bulunduğunu anlattı.

Kanserle alakalı çalışmaları sorulan Türeci, yalnızca tedavi hususu ile alakalı değil kanseri önlemeye yönelik çalışmalarının da sürdüğünü kaydederek, "Şu anda halihazırda devam eden klinik çalışmalarımız var kişiselleşmiş aşı çalışmaları ile alakalı. Pek çok kanser tarzı üstüne çalışıyoruz. Şu anda örneğin Faz2 çalışmalarına devam ettiğimiz bir aşı çalışmamız var kanser ile alakalı. 3 ila 5 sene içinde bu aşının kanser hastalarına uygulanıp uygulanmayacağını görebileceğimizi umuyorum." ifadelerini kullandı.
"Türkiye'de klinik araştırmalarımızı artıracağız"
Uğur Şahin, Türkiye'deki klinik çalışmalarına dair bir soruya karşılık, şu açıklamalarda bulundu:

"Elbette Türkiye'de kanser ve immünoterapiler kapsamındaki klinik incelemelerimizi arttırmak istiyoruz. Bunun üstüne çalışmalarımız sürüyor. Bir kuruluş ile beraber Türkiye'de klinik bir ekip meydana getirmek istiyoruz. Türkiye'de bir genel müdür görevlendirdik ve klinik ekibimiz amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Öyle ön görü ediyoruz ki önümüzdeki sene BioNTech markası altında klinik çalışmalarımızı başlatacağız. Hem de iş birliklerimiz kapsamında Türkiye'de devam eden bazı klinik çalışmalarımız var. Akciğer kanseri ile alakalı çalışmalarımız da şunlar arasında. Hem aşı hem de immünoterapi ile alakalı çalışmalarımızla alakalı önümüzdeki dönemde daha çok bilgi paylaşacağız."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fasulye hasadında çalışan tarım işçileri isyanda! Sosyal Konut için kimler başvurabilir? İşte kafası karışanlar için 10 soruda sosyal konut projesi 10.000 yıllık Çatalhöyük'ün yeni hali! Erdoğan ile Şimşek'in emekli ikramiyeleri nedeniyle tartıştığı iddiasına İletişim Başkanlığından yalanlama