Auto-Created-3
25 Nisan 2023 ( 74 izlenme )
Reklamlar

KKM'ye geçene vergi istisnası yapılacak

Bu konudaki Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 31 Mart 2023 tarihi itibarıyla bilançolarında bulunan döviz bakiyelerini yıl sonuna kadar kur riskinden korunmalı mevduat ve katılma hesaplarında değerlendiren ve bu hesaplarda en az 3 vade ile kullanabilecek olan kuruluşlara; aylar ayrıca kurumlar vergisinden muaftır.

Yönetmelik, faiz ve temettüler ile döviz korumalı hesaplardan elde edilen diğer gelirlerin kurumlar vergisinden muaf tutulmasını içermektedir.

Bu istisnalar için halihazırda çeşitli düzenlemeler yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda yasal düzenleme ile 30 Mart 2022 tarihi itibarıyla kurumların bilançolarında yer alan döviz varlıklarının döviz teminatlı hesaplarda değerlenmesi halinde muafiyetten yararlanılabilmesi sağlanmıştır.

Bu düzenlemenin devamında Cumhurbaşkanı kararları ile 30 Haziran 2022, 30 Eylül 2022 ve 31 Aralık 2022 tarihli bilançolar için istisna getirildi.

Ayrıca, Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarının dönüştürülmesi teşviki kapsamında döviz ve altın hesap bakiyelerinin dönüştürme fiyatından Türk Lirası'na çevrilmesi için son tarih 31.12.2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bilançolarda yer alan döviz hesapları için sağlanan muafiyeti o tarihe kadar her geçici vergi veya hesap dönemi sonunda kullanmaya Cumhurbaşkanı yetkili kılınmıştır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Deprem Felaketini Fırsata Çevirenlere 85 Milyon TL Yaptırım Merkez Bankası: "Liralaşma odaklı bir yaklaşım sergilenmeye devam edilecek" Daha fazla MTV detayı ortaya çıktı: Ödemezseniz arabanızı satamazsınız Hasat dönemi sona erdi! Bolu'nun sarı patatesi kilosu 20 liradan satılıyor