Anasayfa
02 Nisan 2024 ( 34 izlenme )
Reklamlar

Kış lastiği uygulaması bugün bitti! İşte kullananları bekleyen tehlike

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, ticari araçlarda kış lastiği kullanımını zorunlu kıldığı uygulamanın sona erdiği bugün, birçok araç sahibi lastiklerini değiştirmeye başladı. 1 Aralık'tan bu yana, kış lastiği kuralına uymayan sürücülere idari para cezası uygulanıyordu.

Kış lastiklerinin yaz aylarında kullanılmasının tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, sıcak havalarda lastiklerin aşınmasının daha hızlı olduğunu ve performans kaybına neden olduğunu ifade ediyorlar. Yaz aylarında kış lastiklerinin kullanılmasıyla yol tutuşunda ciddi bir azalma yaşanırken, araç kontrolü ve yakıt tüketimi de olumsuz etkilenmektedir.

Mevsimine uygun olmayan lastiklerin çevreye daha fazla karbon salımına neden olduğu da dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, zorunlu kış lastiği uygulamasının sona ermesiyle birlikte araç sahipleri lastikçilere başvurarak lastiklerini değiştirmektedirler. Genellikle, 4 lastik için lastik değiştirme ücretleri ortalama 500600 TL civarındadır ve değişim sırasında rot balans ayarları da yapılmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tansiyon Kaç Olursa Risklidir.. MEĞERSE HEPİMİZ ONU TANIYORMUŞUZ İyi karpuz nasıl seçilir? İyi karpuz seçmenin 5 yolu! Istranca Ormanları'nda mantar bolluğu! Vatandaşlar kilosunu 150 liradan satıyor