Auto-Created-3
01 Nisan 2023 ( 125 izlenme )
Reklamlar

Kıdem tazminatı tavan rakamı belli oldu.!

Kıdem tazminatı tavan rakamı belli oldu.!

Yayınlanan genelge ile, 2023 yılının ilk yarısı için kıdem tazminatı tavan rakamı belli oldu. Buna göre OcakTemmuz döneminde en yüksek kıdem tazminatı 17 bin 904 lira olurken, 5 yıl çalışmış bir işçinin işten çıkarılması durumunda ödenecek tazminat miktarı brüt 89 bin 520 lira oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasıyla yayınlanan genelge de kıdem tazminatı tavan rakamı 2023 yılı OcakTemmuz dönemi için 17 bin 904 lira 62 kuruş olarak belirlendi. Yani başka bir deyişle 5 yıl çalışan bir işçinin işten çıkartılmasında hak ettiği kıdem tazminatı alacağı brüt 89 bin 520 lira belirlendi.


KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMASI NALIR YAPILIR?
Herhangi bir işçi kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle iş sözleşmesi sonlanması halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı hesaplaması ise çalışılan her tam yıl için 30 brüt iş günü maaşı tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan fazla sürelerde çalışma şartı kıdem tazminatına esastır. Daha uzun süreler de oransal olarak hesaplaması yapılır. Kıdem tazminatı hesaplanırken, çalışana ödenen maaşın yanı sıra (yol yardımı, yemek yardımı, düzenli ödemeler için özel ödemeler, prim vb.) diğer ödenekler de dikkate alınır. Her tam hizmet yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanıyla sınırlıdır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fed'den yeni uyarı Başkentray, Marmaray, İZBAN ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu 29 Ekim'de ücretsiz hizmet verecek İhracat Haziran'da 23.4 milyar dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı Büyükhanlı Holding'in varisi Cem Büyükhanlı, Bebek'teki evinde ölü bulundu