Auto-Created-3
11 Mart 2023 ( 88 izlenme )
Reklamlar

Küresel gıda fiyatları Kasım ayında düşüşe geçti.

Küresel gıda fiyatları Kasım ayında düşüşe geçti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyat endeksinin Kasım ayında 135,7 puana gerilediğini bildirdi.

FAO, uluslararası gıda sepeti fiyatlarındaki aylık değişimleri takip eden Kasım ayı Gıda Fiyat Endeksi verilerini yayınladı.

Buna göre Kasım 2022'de gıda fiyat endeksi 135,7 puan ile Ekim ayı seviyesinin altında kaldı. Bir önceki ayda 135,9 olan endeks, 2021 Kasım ayına göre yüzde 0,3 yükseldi.

KASIM AYINDA KÜRESEL ENFLASYON DÜŞÜŞE GEÇTİ
Tahıl, et ve süt ürünleri fiyatları Kasım ayında düşerken, bitkisel yağ ve şeker yükseldi.

Hububat fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,3 düşerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 arttı. Kasım ayında küresel buğday ve mısır fiyatları sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 1,7 düştü. Buna karşılık olarak, uluslararası ekonomide pirinç fiyatları yüzde 2,3 oranında artış gösterdi.

Bitkisel yağ fiyat endeksi geçen ay yüzde 2,3 yükselerek 7 aylık düşüşünü noktaladı. Uluslararası palmiye ve soya fasulyesi yağı fiyatları yükselirken, kanola ve ayçiçek yağı fiyatları düştü.

Süt fiyat endeksi kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 düştü. Tereyağı, yağsız ve tam yağlı süt tozu dünya piyasa fiyatları düşerken, peynir fiyatları yükseldi.

Et fiyat endeksi geçen ay Ekim ayına göre yüzde 0,9 düşerken, şeker fiyat endeksi yüzde 5,2 arttı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BDDK kararı sonrası şirketler varsa... Bakan Işıkhan: Asgari ücrette henüz rakam belli değil, bu hafta içi açıklayacağız Kasım ayının zam şampiyonu tereyağı oldu Hindistan'daki şiddetli yağış, iPhone üretimini durdurdu