Auto-Created-3
25 Ağustos 2023 ( 58 izlenme )
Reklamlar

JP Morgan, Merkez'in faiz kararı sonrası Türkiye'ye ilişkin yıl sonu faiz ve enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası, faiz oranlarını beklenmedik bir şekilde 750 baz puan artırarak yüzde 25'e yükselttiğinde, ABD'li yatırım bankası JP Morgan Türkiye ile ilgili tahminlerini güncelledi. JP Morgan, yıl sonu faiz ve enflasyon tahminlerini her birini 5 puan yükselterek revize etti.

JP Morgan'ın ekonomisti Fatih Akçelik, yıl sonuna kadar her ay düzenli olarak 250 baz puanlık faiz artırımı öngördüklerini belirtti ve "Yıl sonuna yönelik politika faizi tahminimizi yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkardık" dedi.

JP Morgan ayrıca enflasyon tahminlerini de yükseltti. Yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 57'den yüzde 62'ye çıkardı. Ayrıca, enflasyonun gelecek yılın Mayıs ayında yüzde 70 ile zirve yapmasını beklediklerini ifade etti. 2024 yılı enflasyon tahmini ise yüzde 34 seviyesinde sabit kaldı.

Merkez Bankası'nın ani ve büyük faiz artışı, uluslararası finans kurumlarının Türkiye'nin ekonomik görünümünü yeniden değerlendirmelerine yol açtı. JP Morgan'ın tahminleri, bu değişen koşullara uygun olarak güncellendi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'nin TL ile dış ticaret hacminde artış dikkat çekti. Mehmet Şimşek 100.günün sonunda nasıl bir performans sergiledi? ŞANLIURFA’DA GÖREV YAPAN BİR ÖĞRETMENİN ANISI Konya'da kovulduğunu bildiren bir vatandaşın cebindeki 5 TL'lik banknotta yazan not yürek burktu!