Auto-Created-3
03 Şubat 2024 ( 46 izlenme )
Reklamlar

Hafize Gaye Erkan görevden mi alındı istifa mı etti? Karar metnindeki detay dikkat çekti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın babasıyla ilgili iddiaların gündeme gelmesi sonrasında görevinden istifa ettiği açıklandı. Erkan'ın yerine ise Fatih Karahan'ın atanması kararı alındı. Ancak, karar metninde yer alan "Görevden alındı" ifadesi dikkat çekti.

Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada istifasını duyurdu, ve bu beklenmeyen gelişme sonrasında Fatih Karahan'ın Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanmasıyla ilgili karar metninde "Görevden alındı" ifadesi kullanıldı. Karar metni şu ifadelere yer verdi: 

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na, 14.01.1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7'nci maddeleri gereğince Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atanmıştır."

Bu olayın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak Erkan'ın kararını şahsi bir tercih olarak değerlendirdi ve ekonomi politikalarına olan güvenin devam ettiğini vurguladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bomba iddia: Erdoğan, Kabine sonrası bayram ikramiyelerinin 10 bin TL'ye yükseltildiğini açıklayacak Orman Korucusu İnanılmaz Bir Şey Keşfetti - Bir An Bile Tereddüt Etmeden Hemen Polisi Aradı Memur ve emekli ne kadar maaş alacak? Yıl sonundaki enflasyon tahmininin ardından zamlı maaş tablosu netleşti Apple'ın İrlanda'ya 13 milyar euro vergi ödemek zorunda kalıp kalmayacağı belli olacak