Auto-Created-3
14 Nisan 2023 ( 73 izlenme )
Reklamlar

Fransa'da süpermarketlere 'gıda fiyatlarına zam yapın' uyarısı geldi.

Fransa'da süpermarketlere 'gıda fiyatlarına zam yapın' uyarısı geldi.

Fransız Ticaret ve Dağıtım Derneği temsilcisi Jacques Creyssel, bu hafta üreticilerin perakendecilerden çift haneli ürün artışları istediğini, bunun da ülkedeki gıda fiyatlarının gelecek yıldan itibaren önemli ölçüde artabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Avrupa'da yaşanan enerji krizi nedeniyle arz sorunları devam ederken, piyasalarda gıdaların etiket fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Fransız ticaret ve dağıtım derneği temsilcisi Jacques Creyssel yaptığı açıklamada, üreticilerin enflasyon ve "aşırı yüksek" üretim maliyetleri nedeniyle bu hafta ürünlerde çift haneli zamlar talep ettiğini söyledi.

Creyssel, gıda üreticilerinin bazı ürünler için yüzde 15 ile 25 arasında fiyat artışı istediğini açıkladı.

Makarna'ya yüzde 7, tavuk filetoya yüzde 10, şekere yüzde 26 ve sodaya yüzde 30'a kadar zam istendiğini sözlerine ekledi.

Üreticilerin, geçen yıl kararlaştırılan yüzde 3,5'lik artışın çok üzerinde, ortalama yüzde 7'lik bir artış istediğini vurguluyor.

Fransa'da gıda enflasyonu Kasım ayı sonunda yüzde 12'ye ulaşmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akaryakıta indirimi bekleniyor! Konuşulan indirim araç sahiplerini memnun edecek TCMB 23 Mart tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özeti yayınlandı Güne yatay seyirle başlayan altının gram fiyatı 1.680 lira seviyesinden işlem görüyor Merkez bankası başkanının değişmesi piyasaları ve para politikasını nasıl etkileyebilir?