Auto-Created-3
21 Mart 2023 ( 58 izlenme )
Reklamlar

Fed yetkililerine göre yönlendirme aktif

Fed Guvernörü Christopher Waller ve Fed'in şahin ismi olarak tanınan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, söz hususu eleştiriyi yapanların Fed'in Mart toplantısından evvel bile attığı finansal koşulları sıkılaştırma adımlarını yeteri kadar öneme almadığını belirtti.

Bullard, Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü doğrultusunda organize edilen konferansta yaptığı konuşmasında Fed'in somut adımlarından evvel pazar faizlerinin mühim düzeyde arttığına ilgi çekti. Bullard, Fed'in gelişmelerin ardında kaldığı yönündeki söylemleri hak etmediğini söyledi.

Benzer yorumu Waller da yaptı ve Fed'in söylemindeki değişikliğin sonrasında finansal pazarların Eylül ayında faiz artışlarını fiyatlamaya başladığını söyledi.

Fed'de 2000'den bu yana en yüksek faiz artışı

Fed 50 baz puan ile 2000 senesinden bu yana en büyük faiz yükselişini gerçekleştirdi ve önümüzdeki birkaç toplantıda benzer oranlarda artırımlar gerçekleştirebileceği sinyalini verdi.

Kararın açıklanmasının sonrasında basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Jerome Powell, “Enflasyon çok yüksek ve sebep olduğu zorluğu anlıyoruz ve onu düşürmek amacıyla hızla hareket ediyoruz” dedi.

Powell, “Komitede, önümüzdeki birkaç toplantı amacıyla 50 baz puanlık ek artışın masada olması gerektiğine dair geniş bir görüş birliği bulunduğunu” da sözlerine ekledi.

Fed Başkanı, önümüzdeki aylarda 75 baz puanlık bir yükselişe gidilebileceği yönündeki spekülasyonların, “komitenin aktif olarak öneme aldığı bir şey olmadığını” söyledi. Yetkililer, Fed’in 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu 1 Haziran itibarıyla küçültmeye başlama kararı da aldı.

İlk aşamada Hazine tahvillerinde aylık 30 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde aylık 17,5 milyar dolarlık azaltıma gidilecek. Üç ay sonra azaltımlar sırayla 60 milyar dolar ve 35 milyar dolara yükseltilecek.

Bloomberg Economics, Fed’in gelecek iki toplantıda da 50 baz puanlık faiz artışları gerçekleştirmesini ve fonlama faizinin FOMC üyelerinin nötr faiz tahmini olan aşağı yukarı yüzde 2,5’i bu senenin son çeyreğinde aşmasını bekliyor.

Pimco CEO’su Emmanuel Roman Fed’in 2022 sonuna kadar ek 175 baz puan faiz artıracağını öngörürken, Goldman Sachs ekonomistleri haziran ayındaki 50 baz puanlık faiz artışı ön görülerine temmuz ayında da 50 baz puanlık bir artırımı eklediler.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

O kokuyu duyuyorsanız korkun!" Param'a, 200 milyon dolardan fazla değerleme ile yatırım yapıldı Taksiciler yine istediklerini alamadılar! Esnaf Odası'nın yeni zam talebine yanıt: Yetki UKOME'de Üretimin yüzde 80 düştüğü Köse fasulyesinin fiyatı 200 TL'ye kadar çıktı