Auto-Created-3
07 Mart 2024 ( 30 izlenme )
Reklamlar

Bakan Işıkhan: CHP'nin AYM başvurusu nedeniyle kamu görevlilerinin aylıkları 345 TL azalacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memurların ve işçilerin haklarını korumanın öncelikleri olduğunu belirterek, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürmesiyle toplu sözleşme ikramiyesine ilişkin düzenlemenin iptal edildiğini açıkladı. Buna göre, bu iptal kararıyla 2 milyondan fazla kamu görevlisinin aylıklarında 345 TL azalma olacağını ifade etti.

Adana'ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kadın istihdamını artırmak için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Kadın istihdamının önemine değinerek, kadınların gücünün olmadan sürdürülebilir kalkınmanın mümkün olmadığını belirtti.

Bakan Işıkhan, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına mührünü vuracak projelerden biri olarak "İş Pozitif Kadın İstihdamı Projesi"ni hayata geçirdiklerini ve bu proje kapsamında 10 bakanlığın proje ortağı olduğu bir bilgi sistemi olan İşPozitif'i kurduklarını dile getirdi. İşPozitif'in başlatılmasının üzerinden henüz 1 ay geçmesine rağmen 30 binden fazla kadının işe yerleştiğini belirtti.

Ancak, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürmesiyle toplu sözleşme ikramiyesine ilişkin düzenlemenin iptal edildiğini ifade etti. Bu kararın, sendika üyesi kamu görevlilerinin aylıklarında 345 TL azalmaya neden olacağını söyledi. Bu durumu CHP'nin zihniyetine bağlayarak, CHP'nin benzer hakları daha önce de iptal ettirdiğini ve bu zihniyetin değişmediğini vurguladı. Ancak, hükümet olarak bu kararın yanlış olduğunu düşündüklerini ve gerekli adımları atacaklarını belirtti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Rakam! Dolar günlerdir aynı seviyede! Kur 27 lira sınırına demirledi Türkiye'nin 2024-2026 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) resmi olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Ücret artışlarının zamanla erimesini önleyeceğiz