Auto-Created-3
03 Mart 2023 ( 73 izlenme )
Reklamlar

Enflasyon Amerikalılar için de büyük problem haline geldi

Amerika Birleşik Devletleri'nde oluşturulan bir inceleme ülkede en yakıcı problemin enflasyon olduğunu meydana koydu.

Pew Araştırma Merkezi'nin yeni yayınladığı anket sonuçlarına göre, Amerikalı yetişkinlerin aşağı yukarı yüzde 70'ı enflasyonu şu anda çok büyük bir problem olarak gördüklerini belirterek, enflasyonun, Kovid19 dahil olmak üzere ABD'deki bütün başka problemlerden daha mühim olduğunu vurguladılar.

25 Nisan ile 1 Mayıs arasında 5 binden çok katılımcıyla anket yapan Pew Araştırma Merkezi'ne göre, Amerikalıların yüzde 23'ü ise enflasyonun şu anda ülkede orta derecede büyük bir problem olduğunu ve yüzde 6'si bunun ufak bir problem olduğunu söyledi.

Ankette siyasi partilere üye olanlar arasında ise anket neticelerinde değişiklik gözlendi. Cumhuriyetçilerin yüzde 84'ü ve Demokratların yüzde 57'si enflasyonu çok büyük bir problem olarak nitelendirdi. Cumhuriyetçiler enflasyonu başka rastgele bir problemden daha büyük bir problem olarak listelerken, Demokratlar amacıyla en mühim problem yüzde 70 ile silahlı şiddet oldu.

Sağlık hizmeti yoksunluğu

Enflasyondan sonra Amerikalılar'ın yüzde 55'ı sıhhat hizmetlerinin karşılanabilirliğinin çok büyük bir problem olduğunu söylerken, yüzde 54'ü şiddet suçlarını, yüzde 51'i silahlı şiddeti, yüzde 51'i bütçe açığı ve yüzde 42'lik bir kesimi de iklim farklılığı olarak belirtti.

Ankete katılanların sadece yüzde 19'u Kovid19 pandemisinin çok büyük bir problem olduğunu söylerken bu oran, Haziran 2020'deki anket neticelerinde yüzde 58'de olarak yer almıştı.

Biden ve Fed'den açıklama

Amerikan Çalışma Bakanlığı bu hafta, fiyatların Nisan ayında geride bıraktığımız seneye göre yüzde 8,3 arttığını açıklarken, Başkan Biden da enflasyonla mücadele planını geride bıraktığımız gün açıkladı.

Biden, enflasyonla ile mücadelenin en mühim önceliği olduğunu açıkladı. Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre'de yaptığı konuşmada, teşviklerin para şişkinliği artırıcı bir rolü olduğunu kabul etti.

Fed Başkanı Jerome Powell da yaptığı söylemde, "Dünyanın dört bir yanındaki küresel ekonomilerin bütünü enflasyonist şoklardan etkileniyor. ABD'de enflasyon çok yüksek fakat enflasyonu denetim altına alacak araçlara sahibiz." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Asgari ücret komisyonu toplantı, açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak Enflasyona dikkat etmek gerek çağrısı Son dakika! Bakan Bilgin: EYT çalışmasında son aşamaya gelindi, Aralık ayında yapacağımız basın toplantısında detaylı olarak kamuoyu ile paylaşacağız. Temmuzda yapılacak ara zamdan sonra asgari ücret ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 3 formül