Auto-Created-3
11 Mart 2023 ( 70 izlenme )
Reklamlar

Asgari ücret zammın belirleneceği toplantı için işçi, işveren ve hükümet temsilcileri bir araya geldi

Son Dakika: Milyonların merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı başladı. İşçileri, işverenleri ve hükümeti bir araya getiren toplantıda yeni asgari ücretin seviyesi belirlenecek. Bakan Bilgin, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, "Komisyonun çalışmaları yarın tamamlanacak" dedi.
İşçi, işveren ve devlet yetkililerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'nin ikinci yarısında asgari ücret artışını belirlemek için toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in başkanlığında Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Türkiye Sendikalar Konfederasyonu (TÜRKİŞ) Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşverenler Başkanı Özgür Burak Akkol katıldı. Sendikalar Konfederasyonu (TİSK). Toplantıda, çalışanlar adına TÜRKİŞ, işverenler adına TİSK, asgari ücretin artırılmasına yönelik görüş ve önerilerini sunacak.

ŞU ANDA 4253 LİRA
2021 yılında brüt 3.577 lira ve net 2.825 lira olarak uygulanan asgari ücret, 2022 için yüzde 50 artışla 5.000 4 lira brüt ve 4.000 253 lira net olarak belirlendi. Asgari ücretin işveren için toplam maliyeti 5.879 lira, çalışan için 70 kuruş. 5 bin 4 lirası brüt asgari ücret, 775 lirası 62 lirası sosyal güvenlik katkı payı, 100 lirası 8 lirası işveren işsizlik sandığı olmak üzere.

ÇALIŞAN VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİ GÖRÜŞÜYOR
Toplantının başında TİSK Başkanı Burak Akkol ve Türkiye Ekonomi Başkanı Ergun Atalay da asgari ücret beklentilerini dile getirdi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Artışının gerek işçilerimizin, devletimizin himayesinde, gerekse işverenlerimizin onayıyla yapılması gerektiği konusunda mutabık kaldık. Buraya isteyerek geldik. TİSK olarak vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak için tam bir kararlılıkla buradayız. Enerji fiyatları dedik, yanımızda savaş var. Bu tip güvensizlikler çalışanlarımızı ve işletme sahiplerimizi etkiliyor. TİSK, dengeli bir asgari ücret belirleme sorumluluğunu üstlenecektir. Son görüşmemizde tartışmalı geçmişti. Bunlardan biri yüzde 50'lik bir artıştı. Bakanımız da bu konuda çok bilgili asgari ücretin vergilendirilmemesi sorununu çözdük. Asgari ücretlilerin ücretlerinden vergi alınmaz. 14 milyon işçinin asgari ücret üzerinden vergilendirilmemesi bu komisyonun bir çıktısı. Bu iyi bir anlaşmaydı. Kamuoyunun, işverenlerin ve çalışanların onayı ile üçlü imza ile sonuçlandırılmıştır. Değerli çalışanlarımızı, işletmelerimizi ve ihracatçılarımızı koruyan dengeli bir süreç olmasını temenni ediyoruz."

Türkiye Ekonomi Başkanı Ergün Atalay: “Sayın Bakanım, uzun yıllardır ilk kez yarı yıl asgari ücret toplantısı yapıyoruz. Haziran sonuna doğru. Şimdi son 5 ayda enflasyondaki keskin yükseliş, gıdadaki artışlar gibi birçok sonuçları oldu. Sizi bu toplantıya davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ederim. Sayın Bakanım, en sonu ocak ayında asgari ücrete güzel bir zam yaptık ama ne yazık ki yüksek gıda enflasyonu nedeniyle bu artış uçup gitti. Düşük ve sabit gelirli işçiler, ülkede en çok mağdur olan kesimdir. Halkın ekonomik ihtiyacı var. Bu toplantı bu yüzden yapılıyor. Görüşme, Cumhurbaşkanı'nın geçen haftaki ziyaretinin ardından düzenlendi. Enflasyon ortada ve halkın ve asgari ücretin bu enflasyon içinde nefes almasını sağlayacak bir düzenleme istiyorum.

BAKAN BİLGİN: KOMİSYON ÇALIŞMALARINI YARIN BİTİRECEK
Akkol ve Atalay'ın ardından söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin. Bakan Bilgin, komisyonun çalışmalarını yarın tamamlayacağını belirterek, "Bakan Bilgin" Türkiye imkanları olan bir ülke. Günümüz ortamında çalışanlarımızı enflasyondan korumak görevimizdir, bunu yapmalıyız. Bu konuda elimizdeki en iyi araç, asgari ücretin yeniden tanımlanmasıdır. Yaklaşık 6,5 milyonluk bir kesimi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değil, maaşı yüksek olanlara da olumlu etkisi olacak” dedi.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları: “Türkiye, Aralık sonunda tarihi bir asgari ücret anlaşmasına imza attı. Sadece işçiler değil, orta sınıf da dahil olmak üzere tüm toplum bundan memnundu. Asgari ücret, sosyal etkisi olan bir ücret birimidir." dedi. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kulüplere mali açıdan iyi haber Dolar/TL kuru 32'yi aşarak haftaya rekorla başladı Gördüğü rüyanın ardından tarlasında kuyu açtırmış, 1 milyar dolar petrol bulunmuştu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, bu tarihlerde çift yönlü trafiğe kapatılacak