Auto-Created-3
16 Kasım 2023 ( 34 izlenme )
Reklamlar

Dolar/TL 28,69 seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL, güne yatay bir seyirle başlayarak 28,69 seviyelerinde işlem görüyor. Benzer şekilde euro da 31,18 ve sterlin ise 35,55 seviyelerinden satılıyor.

Dolar/TL dün yükseliş eğiliminde hareket ederek günü yüzde 0,17 artışla 28,68'den tamamlamıştı. Bugün ise yeni güne hafif yatay bir seyirle başlamış durumda, 10.50 itibariyle önceki kapanışın hemen üzerinde 28,69'dan işlem görmekte.

Diğer para birimleriyle karşılaştırıldığında ise euro/TL 31,18, sterlin/TL ise 35,55 seviyelerinden alıcı buluyor. Ayrıca dolar endeksi, yüzde 0,1 artışla 104,5 seviyesinde dengelenmiş durumda.

Analistlere göre, Çin ekonomisindeki resesyon endişeleri ve ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasındaki görüşmeden alınan negatif sinyaller, yatırımcıları temkinli davranmaya sevk ediyor. ABD'de enflasyonun beklentilerden hızlı bir şekilde yavaşlaması ve Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) ekimde düşüş göstermesi de dikkat çeken faktörler arasında. Bu gelişmelerle birlikte, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına ara vermesi bekleniyor.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) ise düşüş eğilimini sürdürerek dün yaklaşık 8 baz puan gerileyerek 356,5 baz puana indi. Yatırımcılar bugün, içeride konut fiyat endeksi, haftalık para ve banka istatistikleri; dışarıda ise ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verilerini takip edecekler. Ayrıca, İsrailFilistin çatışmasına dair haber akışı da piyasalardaki odak noktalarından biri olmaya devam ediyor. Teknik açıdan dolar endeksinde 103 puan seviyesinin destek, 105 ve 106 puanın ise direnç konumunda olduğu ifade ediliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hamside yaşanan bolluk tezgahlara yansıdı! Kilosu 50 liradan satılıyor Anneler Günü bereketi! Antalya'dan tam 33 ülkeye 70 milyonluk çiçek ihracat ediliyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: 21 yılda 3 bin 844 yeni köprü inşa ettik, 450 yeni tüneli hizmete sunduk Avrupa ve Türkiye'de süt ve süt ürünleri son 1 yılda epey arttı