Auto-Created-3
02 Nisan 2023 ( 77 izlenme )
Reklamlar

Deprem ve salgın dönemlerinde fahiş zamlara hapis cezası öngören yasa için çalışmalara başlandı.

Deprem ve salgın dönemlerinde fahiş zamlara hapis cezası öngören yasa için çalışmalara başlandı.

Adalet Bakanlığı, deprem ve salgın hastalıklarda ürün fiyatlarına ve kiralara fahiş zam yapanları 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptıracak yasa için teknik çalışma başlattı.

Türk Ceza Kanunu'na (TCK) eklenecek madde ile deprem ve salgın dönemlerinde ürün ve kira fiyatlarını fahiş şekilde artıranlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla bakanlık, deprem ve salgın dönemlerinde fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni yasal rejimle ilgili teknik çalışmalara başladı.

Kararnameye göre yeni bir madde eklenecek, deprem ve salgın hastalıklar gibi felaketlerde fırsatçılık peşinde koşanlara ve bunu yapanlara hapis cezası verilecek. Deprem, doğal afet ve salgın gibi yaşanılan bu dönemlerde kira tutarlarında ve ürün fiyatlarında fahiş bir artış yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Ayrıca bu kişiler için para cezasına çevrilmeyecek.

Depremden sonra nakliye masraflarını ve kiraları artıranlar bu yönetmelik kapsamında değerlendirilecek.

Yapılacak bu yeni düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine alınması bekleniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Afrika, Avrupaya Katkı Sağlayabilir mi? Rus rublesi, dolar karşısında son 4 yılın en yüksek seviyesinde ABD'de yıllık enflasyon Ocak ayında %3.1 ile tahminlerin üzerinde geldi Asgari ücret yükseltme kararı Resmi Gazete'de yayımlandı