Auto-Created-3
30 Ekim 2023 ( 68 izlenme )
Reklamlar

Cumhuriyet'in 100. yılına özel 5 TL'lik madeni para tedavüle girdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında özel bir adım attı. 29 Ekim Pazar günü itibarıyla 100 milyon adet 5 TL'lik madeni hatıra parasını tedavüle soktu.

Darphane tarafından basılan 5 TL'lik madeni paralar, Hazine ve Maliye Bakanlığı onayıyla üretildi. Bu özel paranın tasarımı, Cumhuriyet'in 100. yılını temsil eden unsurlarla dikkat çekiyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bakanlığımızın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı için 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirmiştir" ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet'in 100. yılını anan bu özel 5 TL madeni paranın tasarımında, "Türkiye Yüzyılı" teması öne çıkıyor. Paranın üzerinde bu tema yer alırken, "5" ibaresi ve "Türk Lirası" yazısı da dikkat çekiyor. Ayrıca, paranın dış halkasında "Selçuklu Yıldızı" motifi bulunuyor ve güvenlik unsuru olarak "₺" ve "TC" sembolleri eklenmiştir.

Bu hatıra paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir. Ayrıca, paranın üzerinde basım yılı olarak "2023" tarihi yer almaktadır. Cumhuriyetin simgesi olan ay ve yıldız da paranın tasarımında özel bir yere sahiptir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KESK, toplu sözleşme taleplerini açıkladı Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! memur ve emekli maaşlarına yapılacak tahmini zam oranları haberimizde Türk Lirası'nda yeni dönem! Sahte paralar telefon uygulaması üzerinden kontrol edilebilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl krizini çözmek için Soçi'ye çıkarma yapacak