Auto-Created-3
30 Mart 2023 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da yeni afet sığınaklarının temel atma töreninde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da yeni afet sığınaklarının temel atma töreninde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Öncelikle Ramazan ayının 5. gününü tebrik etmek istiyorum.

Hüzünlü bir şekilde Ramazan ayına girdik. Deprem felaketinde kaybettiğimiz 50 binden fazla insanın acısı hala taze. Deprem ve sel felaketinde hayatını kaybeden tüm canlara Allah'tan rahmet, sevenlerine sabırlar diliyorum.

Depremin yaralarını sarmak için gece gündüz çalışıyoruz. Tüm birimlerimiz birlikte çalıştı. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını da yakından takip ediyorum. Hepinize teşekkür ederim.

“ADIYAMAN'A 50 BİN KONUT YAPILACAK”

Adıyaman'da 50 bin konut ve 23 bin 640 köy evi yapılacak. Konteyner sayımızı en kısa zamanda 100 bine çıkaracağız. Daha az hasarlı evler yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Adıyaman'da yıkılacak 37 binin üzerinde binada 95 bine yakın bağımsız bölüm belirlendi. Deprem bölgesi genelinde ise bu sayı 312.000 binada 900.000 bağımsız bölüme çıkıyor.

Bugün 4.431'i Adıyaman'da olmak üzere 22.467 kalıcı deprem konutunun temelini atıyoruz. İnşaatına başladığımız daire sayısı 56.323'e ulaştı. Adıyaman'daki İlk Arazim için 6.252 adet kura çekerek hak sahiplerini belirledik.

Kira desteği olarak ayda 3.000 TL ile 5.000 TL arasında ödeme yapıyoruz. Misafirhanelerde, otellerde ve konteyner şehirlerde misafirlerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Mazot, gübre, yem bitkileri ve su ürünleri gibi destek fonları ile çiftçilerimizin zararlarını karşılıyoruz.

"EVİ ÖDEME SÜRECİ İLE TESLİM EDİYORUZ"

Elazığ depreminden sonra yaptığımız evlerin en büyük metrekaresi olan 3+1 evde aylık ödeme 990 TL, toplam borç ise zar zor 214.000 TL'ye çıkıyor. Devlet bu süreçte yapılan ödemeleri ve sağlanan destekleri dikkate alarak hibe sistemi ile bu konutları vatandaşının kullanımına sunuyor.

Kemal Bey, "Yanlış bilgiyle geleceğiz, her şey serbest kalacak" diyor. 11 büyükşehir cemaati var, bu cemaatler Adıyaman'a ulaştı mı? Ama AK Parti camiaları burada. 14 Mayıs'ta bunun hesabını vermeye hazır mıyız?

Birçok sorunu aynı anda çözüyoruz. Kalıcı konut inşaatlarına da inanılmaz bir hızla başlıyoruz.

Ayrıca 3 bini Adıyaman'da olmak üzere 14 bin 600 mağaza inşa edeceğiz.

Van, Elazığ, Malatya ve İzmir depremlerini yaşayan depremzedelerimiz bunun şahididir. Antalya, Muğla ve Manavgat yangınlarını yaşayanlar şahittir. 3,3 milyon kentsel dönüşüm projesinden yararlanan vatandaşlarımız buna şahitlik etmektedir. Hepimiz sözümüzü tuttuğumuz gibi deprem bölgesini yükseltme sözümüzü de tutacağız.

Adıyaman henüz hak ettiği gelişmişlik düzeyine ulaşmamış bir şehir. Son yıllarda yaptığımız atılımlarla Adıyaman'ın önünde yepyeni bir fırsat doğdu. Adıyaman'ın her alanda kurduğumuz güçlü altyapının meyvelerini toplamaya başladığını göreceğiz. Deprem yaralar açmış olabilir ama ne 7.7 ne de başka bir deprem bu şehri yerle bir etmeye yetmez. Adıyaman, hedefine doğru kararlı adımlarla ilerleyecektir.

Depremin enkazı altında yaşamını yitiren Milletvekilimiz Yakup'a Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine Allah'tan rahmet diliyorum.

Bu hükümet terör örgütlerini gömdü. Daha sonra gömülecek. Ama bakın Kemal Bey, terör örgütü PKK'nın uzantılarıyla el ele gidiyor. En iyi cevabı 14 Mayıs'ta sandıkta vereceğiz.

Bu 11 ilde attığımız adımların hesabını 14 Mayıs'ta vereceğiz.

TESİSLER: BÜTÜN AİLELERİMİZ EVE GELENE KADAR BURADA OLACAĞIZ

Törende ilk sözler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan geldi. Kurumun açıklamaları:

Adıyaman'da 50. günde 53 bin 830'a ulaşan evlerimizin harcını hep birlikte karıştırıyoruz.

Depremden etkilenen tüm ailelerimiz evlerini bulana kadar burada olacağız.

365 gün sonra yeni evinizi Cumhurbaşkanımızın gururu ile teslim ediyoruz.

Kendi yerli kaynaklarımız ve milli finansman modelimiz ile tüm evlerimizi yükselten bir liderimiz var. Nasıl ki Cumhurbaşkanımız bu ülkenin devasa eserlerinin garantörüyse, Adıyaman'ın dirilişinin de lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Varank: Kızılay Başkanı'nın görev başında olması beni şahsen rahatsız ediyor Finansal olmayan kuruluşların net döviz açığı arttı Altının gramı 1.960 liradan işlem görüyor Önümüzdeki 12 aya ilişkin TÜFE beklentisi ise yüzde 31,63'ten yüzde 31,02'ye geriledi