Auto-Created-3
06 Nisan 2023 ( 58 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Yerli ve milli pasaportların üretimi 25 Ağustos'ta başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Yerli ve milli pasaportların üretimi 25 Ağustos'ta başlayacak

Şubat ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla çalışmaya başlayan yerli ve milli pasaportlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 25 Ağustos'ta üretilmesi planlanan yerli ve milli pasaportların, holografik şeritler, hayalet görüntüler ve metamorfik desenler gibi özelliklerle dünyanın en güvenli pasaportları olacağını duyurdu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından paylaşılan gönderide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Şubat ayında faaliyete geçen yerli ve milli pasaportun sona erdiği belirtildi. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Madeni Para ve Damga Basım Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından 25 Ağustos'ta yerli ve milli pasaportumuzun üretimine başlanacak. holografik şeritler, hayalet görüntüler, harflerle oluşturulan portre fotoğrafları ve metamorfik desenler gibi. Özellikle dünyanın en güvenli pasaportu olma özelliğini taşıyacaktır." şeklinde bilgi verdi.

Pandemi kısıtlamalarının ardından uluslararası seyahat ihtiyaçları sonucunda hem Türkiye'de hem de dünyada pasaport talebinin olağanüstü arttığı kaydedildi ve şu ifadelere yer verdi.

"Küresel ölçekli tedarik zincirinin bozulması nedeniyle pasaport üretiminde kullanılan çip ve diğer malzemelerin temininde tüm dünyada sorunlar yaşanmaktadır. Uluslararası basında yer alan haberlere göre, ABD, Fransa, Avustralya, İngiltere, İsrail, Norveç ve Kanada gibi ülkeler başta olmak üzere pasaport temininde sorunlar yaşandığı ve buna bağlı olarak pasaport randevusu ve pasaport teslim sürelerinin uzadığı, bazı ülkelerde bu sürenin altı ayı geçtiği görülmüştür."

2022 YILINDA 7 AYDA 1 MİLYON 360 BİN PASAPORT DÜZENLENMİŞTİR
Dünyada yaşanan bu krize rağmen genel (bordo) pasaport başvurularının 30 gün, özel (yeşil) pasaport başvurularının ise en fazla 60 gün içerisinde tamamlanacağı duyurulmuştu. Bu konuda 2021 yılı Temmuz ayı sonuna kadar 889 adet 1 milyon 360 bin 653 adet pasaport çıkarılarak ve Temmuz 2022 sonuna kadar ise yüzde 65 oranında artış olduğu ancak, Pasaport alanların yüzde 58'i bu yıl yurtdışına çıkmadı." ifadeleri kullanıldı.

ÖZEL PASAPORTLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ 5 YILDAN 10 YILA UZATILDI
Özel pasaportların (yeşil) kullanım ömrünün 5 yıldan 10 yıla çıkarıldığı belirtilen paylaşımda, "Bugün itibariyle 76 milyon 842 bin nüfus cüzdanı, 8 milyon 811 pasaport, 17 milyon 343 bin ehliyet, 41 bin özel Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü güvenlik kimlik kartları ile 30.000 gönüllü trafik müfettiş kartı basılarak en geç 3 gün içerisinde ülkemizin en uzak noktasında bulunan vatandaşlarımıza teslim edilmiştir. ifadesi yer aldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan: Merkez Bankası ocakta ya faizi 250 baz puan artıracak ya da sabit bırakacak İŞTE O YÖNTEM >>> Evini satıp kiracı oldular! 100 milyon dolar dolandırıldılar NORMALE DÖNÜŞ İÇİN TARİH VERDİ