Auto-Created-3
11 Nisan 2023 ( 92 izlenme )
Reklamlar

Beklenen Emekli Maaşı Zamları Açıklanıyor mu?

Beklenen Emekli Maaşı Zamları Açıklanıyor mu?

Zam haberi bekleyen emeklilere müjdeyi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, en düşük maaşta yeniden artışa gidileceğini söyledi.  Bu açıklamadan sonra emekli vatandaşlarının az da olsa yüzleri güldü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ayarlanan emekli maaşı düzenlemesinde heyecanla bekleyişin nihayet sonuna gelindi. Zam konusu hakkında ilk açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilginden geldi. Bakan Bilgin merakla beklenen emekli maaşı zammının temmuz ayında olacağını açıkladı.

En Düşük Emekli Maaşı Artıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin temmuz ayını işaret göstererek, "En düşük emekli maaşı artacak." Açıklamasında bulundu. Detayları ise bakan 1 mayısta açıklayacak. A haber de konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli maaşı konusundaki zam detaylarını ve yeni rakamları 1 Mayıs’ta açıklayacağını söyledi. Geçtiğimiz ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli maaşının 1.500 liradan 2 bin 500 liraya çıkarıldığını açıklamıştı.

‘’Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek’’

Sabah gazetesindeki habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönlendirmeleri ile hükümet yetkilileri ‘’Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek’’ notuyla çalışmalara başlamıştı. Emekli ve memur maaşları en son Ocak 2022’de hükümetin sosyal refah düzenleme çalışmaları sonucunda zam oranı 30.95 artırılınca 2500 TL’ ye yükselmişti.

Yapılan bu çalışmalar neticesinde yüzde 36,42’lik 6 ay boyunca yaşanan enflasyon gerçekleştiğinde en düşük emekli maaşında memurlarda 4289 TL den 5753 TL ye, esnafta 2948 TL den 3969 TL ye, 2000 senesinden önce emekli olan SSK’lılarda ise 3292 TL den 4432 TL yükseltilecek. 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların ise en düşük emekli maaşı 2500 TL ye çıkartılmıştı. Çıkarılan fiyatta bile yetersiz olan bu ücret temmuz ayında yeniden artışa giderek enflasyon kurbanı olan emekli vatandaşlarında bir nebze olsa ceplerini rahatlatacağı bekleniliyor. Eğer enflasyon artışı kadar emekli vatandaşımızın cebine girecek olan maaşı her geçen gün daha artan fiyatlar karşısında emekli vatandaşlarımıza bir fayda sağlamayacaktır. Meraklı bekleyiş bütün emekli vatandaşlarımız için 1 temmuz gününe kadar sürecek.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Işıkhan, Ocak ayında tüm memur kadrolarına yüzde 40-45 oranında zam yapılacağını açıkladı. Tekne satışı zincir markete geri döndü! 4 ay önceki fiyat ile şimdiki fiyat arasında ciddi fark var Lezita fabrikası'nda çalışan işçiler, toplu iş sözleşmesi nedeniyle grev başlattı Merkez'in hamlesiyle kredi kartı ve kredi faizleri de yükselecek! İşte 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak yeni oranlar