Auto-Created-3
30 Mart 2023 ( 82 izlenme )
Reklamlar

Asgari ücret yılbaşında yüzde 80 mi artacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan heyecanlı konuşma

Asgari ücret yılbaşında yüzde 80 mi artacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan heyecanlı konuşma

Asgari ücretin Temmuz'da 5.500 olarak belirlenmesinin ardından milyonlarca kişinin gözü yıl başında yapılacak yeni zamma çevrildi. Perde arkasında asgari ücretin en az yüzde 80, asgari ücretin 9 bin liraya çıkarılacağı iddiaları ortaya çıkarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında kendisine sorulan soruya verdiği yanıtla tüm asgari ücretli çalışanları heyecanlandırdı. Asgari ücretin ne olacağı sorulduğunda Erdoğan, "Merak etmeyin" yanıtını verdi.

Asgari ücretin Temmuz ayındaki artışla 5 bin 500 liraya yükselmesi, yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşlara rahat bir nefes aldırmazken, milyonlarca kişinin gözü yıl başında gelmesi gereken yeni zamma çevrildi.

VATANDAŞLARIN BEKLENTİLERİ YÜKSEK
İktidar hemen her açıklamasında yıl başında asgari ücrette önemli bir artış olacağını vurgularken, dün kulislerden gelen bir talep ortalığı karıştırdı.

"ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 80 ZAM OLMASI SÜRPRİZ OLMAZ"
Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz kaleme aldığı köşe yazısının "Asgari ücrete en az yüzde 80 zam gelecek" başlıklı kısmında şunları kaydetti:

"Seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete %80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada… Bu ölçüt, sadece asgari ücret için değil, tabanfiyat, katsayı, kamu işçileri toplu sözleşme zammı, emekli maaşları, öğrenci kredileri ve benzeri tüm sosyal alanlarda geçerli olabilecek. Hal böyle iken üretim yaya kalacak fakat para yağmuru sebebiyle enflasyon vites büyütecek. Kısaca asgari ücretten girecek ve enflasyondan çıkacağız seçim ekonomisinde… Sonuç mu; elbette seçimin ardından zam fırtınası…"

İDDİA ERDOĞAN'IN KATILDIĞI CANLI YAYINDA DİLE GETİRİLDİ
Asgari ücretle ilgili iddia büyük ses getirirken dün akşam bir canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecinin kulislerde konuşulan rakamları telaffuz etmesine çarpıcı bir yanıt verdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HİÇ ENDİŞENİZ OLMASIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine yöneltilen "Asgari ücret yılbaşında ne kadar olacak? Ciddi bir zam görecek miyiz?" sorusuna "Hiç endişeniz olmasın" cevabını vererek yılbaşı öncesinde milyonlarca vatandaşı heyecanlandırdı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dolar/TL, 26,85 seviyesinden işlem görüyor CHP'li Öztrak: Hükümetin belirlediği yeni asgari ücreti eleştirdi. TÜBİTAK 2023 yılında uzay teknolojilerinde söz sahibi olacaklarını vurguladı. En düşük emekli aylığı 3500 TL’ye yükseliyor