Auto-Created-3
02 Şubat 2024 ( 15 izlenme )
Reklamlar

İnşaat sektöründe ara eleman krizi: Günlük 2 bin liraya çalışacak eleman yok

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde inşaat sektöründe kalifiyeli eleman sıkıntısı giderek artıyor. İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Hakan Şişik, bu sorunun nedeninin son 15 yılda ustaçırak ilişkisindeki kopuklukların artması olduğunu belirtti. İşverenler, çırakların işi öğrenmeden usta konumuna geldiğini ve günlük 2 bin liraya çalışacak işçi bulamadıklarını ifade etti. Şişik, Türk inşaat firmalarının yurt dışındaki projeler nedeniyle kalifiye elemanları yurt dışına göndermesinin, sektördeki sıkıntıyı artırdığını söyledi.

Depremlerin etkisiyle birlikte İstanbul ve diğer büyük şehirlerde işçi bulma noktasındaki sıkıntının arttığı ifade ediliyor. İnşaat sektöründeki eleman sıkıntısı, çırakların işi öğrenmeden usta konumuna gelmesi, kalifiye elemanların yurt dışında çalışması ve büyük şehirlerdeki inşaat projeleri nedeniyle işçilerin bölgesel olarak hareketlenmesi gibi faktörlerden kaynaklanıyor. AYİDER Başkanı Hakan Şişik, sektördeki sorunların çözümü için meslek okullarına önem verilmesi gerektiğini ve bu konuda bakanlıklarla görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SPK'dan Açıklama: Borsada Açığa Satışlar Yasaklandı Memur zammı yarın Meclis'te görüşülecek! İşte yeni maaş tablo Mısır Çarşısı'nda taneyle hurma satışı başladı Bu gece yarısından itibaren motorinde 1 lira 76 kuruş indirim bekleniyor