Auto-Created-3
14 Kasım 2023 ( 35 izlenme )
Reklamlar

ABD enflasyonu ekimde beklentilerin altında kaldı

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. Buna göre, ekim ayında ABD'de TÜFE aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi ise aylık bazda yüzde 0,1 artış ve yıllık bazda yüzde 3,3 seviyesinde bir enflasyon öngörüyordu. ABD Merkez Bankası (Fed) için önemli bir gösterge olan çekirdek enflasyon ise ekimde aylık yüzde 0,2 artarak, yıllık bazda yüzde 4 oldu.

Bu veriler, ekim ayında ABD'de enflasyonun beklentilerin altında kaldığını gösteriyor. Önceki ay, yani eylülde aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,7 olan TÜFE oranlarına kıyasla, ekimde aylık bazda bir değişim olmamış, yıllık bazda ise enflasyon yüzde 3,2'ye gerilemiştir.

Fed'in gelecekteki para politikası açısından önemli olan çekirdek enflasyon da beklentilerin altında kaldı. Çekirdek enflasyon ekimde aylık yüzde 0,2 artarken, yıllık bazda yüzde 4 olarak gerçekleşti. Ekonomistler, çekirdek göstergelerde bir önceki aya göre değişim beklemiyorlardı.

ABD'de enflasyon verileri, Fed'in para politikasını belirlemede etkili olabilir. Bu nedenle, ekonomistler ve piyasalar, enflasyon verilerini dikkatle izleyerek gelecekteki Fed kararlarına dair ipuçları arayabilirler.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Enflasyona dikkat etmek gerek çağrısı Bakan Ersoy tarihleri ​​tek tek paylaştı! Türkiye ilk 6 ayda 23 milyona ulaştı AKP'li Özhaseki, bugünkü enflasyonu 2002 ile karşılaştırdı: "Ekmeği 1 liraya alamıyorsunuz ama, bugün 5 liraya çok rahat alabiliyorsunuz" Eyt linin bağkur borcu varsa ne yapmalı?