Auto-Created-3
01 Mart 2023 ( 54 izlenme )
Reklamlar

ABD enflasyon verisi yeni bir rekor tazeledi! 41 yılın rekoru!

ABD enflasyon verileri 41 yıllık rekoru tazelemiş oldu! 1 euro 1 dolardan daha değersiz hale geldi

Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verileri açıklandı. Buna göre, ABD enflasyon oranı Haziran ayında yıllıklandırılmış bazda yüzde 9,1 oranında beklentilerin üzerinde yükselmiştir. 

Aylık enflasyon yüzde 1,3 olurken, yeni veriler 1981'den bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaşmasıyla dikkat çekti. 

ABD enflasyon verilerine ilk tepki euro/dolar paritesinden geldi. Euro, Aralık 2002'den bu yana ilk kez ABD doları karşısında paritenin altına düştü ve kısa süreliğine 0.9998'e kadar geriledi. 

Daha açık söylemek gerekirse: 1 dolar, 1 eurodan daha değerli hale geldi.

ABD Çalışma Bakanlığı, Haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Buna göre, ABD enflasyon verileri aylık bazda yüzde 1,3 yıllık bazda ise yüzde 9,1 ile beklentilerin üzerinde geldi. Mayıs ayında enflasyon yüzde 8,6 olarak kaydedilmişti. ABD enflasyon oranına göre 2002'den beri ilk kez 1 dolar 1 euro'dan daha değerli hale geldi.

ABD ENFLASYONU 41 YILLIK REKORU KIRDI

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 9,1 oldu. Analistler, yıllık artışın yüzde 8,6'dan yüzde 8,8'e yükseleceğini tahmin ediyorlardı. Bu, tüketici fiyatlarını Kasım 1981'den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı.

Çekirdek fiyat olarak kabul edilen gıda ve enerji dışındaki tüketici fiyatları ise bir önceki aya göre yüzde 0,7, yıllık yüzde 5,9 arttı. Analistler sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 5,7 artış bekliyorlardı.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 7,5 ve yıllık yüzde 41,6, gıda fiyatları ise aylık yüzde 1,0 ve yıllık yüzde 10,4 arttı.

Ayrıca ABD ekonomisinin büyümesinin beklendiği 2022 yılının ilk çeyreğinde şaşırtıcı bir oranda daraldığı söylendi. 

Beklentilerin aksine bu düşüş, enflasyonun 41 yılın en yüksek seviyesinde olduğu ve Fed'in parasal sıkılaştırmaya hız verdiği bir ortamda durgunluk endişelerini artırdı.

Şahin tutumlu Fed'e rağmen tüm sıkı para politikası hamlelerine rağmen enflasyondaki yükselişin sürmesi, ABD ekonomisindeki daralma ve ani bir işsizlik dalgası korkuları stagflasyon söylemini de beraberinde getirdi.

PİYASALAR ENFLASYON VERİLERİNE NASIL TEPKİ VERDİ?

ABD enflasyon verilerine ilk tepki euro/dolar paritesinden geldi. Euro, ABD doları karşısında Aralık 2002'den bu yana ilk kez 0.9998'e geriledi. Kısa süreli bu düşüşle birlikte 1 ABD doları, 20 yıl aradan sonra ilk kez 1 euro'dan daha değerli hale geldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BBP patronu Destici'den hükümete itiraz: Üreticilerimiz KDV ve ÖTV'den muaf olsun İnşaat ustaları isyanda: '70 bin liraya çalışacak elaman bulamıyoruz' Büyükhanlı Holding'in varisi Cem Büyükhanlı, Bebek'teki evinde ölü bulundu 34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti